Czytelniczka i jej córka są współwłaścicielkami działki, którą kupiły we wrześniu 2007 r. Udział córki wynosi jedną piątą, a pozostałe cztery piąte należą do czytelniczki. Chciałaby darować swoją część córce, tak by stała się ona wyłączną właścicielką działki. Pyta, jakich formalności trzeba dopełnić, by nie zapłacić podatku od darowizny. Czy mąż czytelniczki musi być obecny przy darowiźnie, jeśli działkę kupowała z majątku osobistego?
Czynność, o którą chodzi czytelniczce, nie jest darowizną. Będzie dla jej córki nabyciem własności działki w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Takie nabycie przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, a do niej należą rodzice i dzieci, jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=314797]ustawy z 28 lipca 1983 r. o tym podatku (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 93, poz. 768)[/link].
W sytuacjach, w których nabycie, spadek, darowizna itd. są objęte zwolnieniem, nie ma potrzeby opowiadania się fiskusowi. Zwolnienie jest automatyczne, obowiązuje z mocy ustawy. Warunek zwolnienia w postaci zawiadomienia urzędu skarbowego o spadku czy darowiźnie tych sytuacji nie dotyczy.
Zawiadomienie jest zasadniczo konieczne, aby móc skorzystać z nowego zwolnienia obejmującego spadki i darowizny między najbliższymi. Jeśli jednak akt darowizny spisuje notariusz, zawiadomienie takie jest niepotrzebne.
Nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości musi mieć, oczywiście, formę aktu notarialnego. Jeśli nieruchomość czy udział w niej należy do majątku osobistego, to obecność małżonka darczyńcy czy osoby wyzbywającej się udziału w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności nie jest potrzebna. Małżonek bowiem nie jest stroną takich umów. Nie ma znaczenia jego zgoda czy brak zgody na ich zawarcie.