Mąż zapisał w spadku opiekunce jedno z mieszkań. Teraz mówi mi, że odwołał testament i napisał inny, dla mnie korzystny, ale nie chce mi go jeszcze pokazać. Czy oba są ważne? Czy można odwołać testament? Co zrobić, jeżeli jest kilka testamentów?
Dopóki testator żyje, testament nie wywołuje żadnych skutków i można go zawsze odwołać w całości lub w części. Nie może się skutecznie zobowiązać, że nie zmieni się lub nie sporządzi nowego testamentu, gdyż sprzeciwia się to prawu.
[srodtytul]Kiedy jest ważny[/srodtytul]
Aby sporządzić ważny testament, należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych, a więc być pełnoletnim i nieubezwłasnowolnionym. Testamentu nie można sporządzić przez przedstawiciela ustawowego, czyli np. przez rodzica czy pełnomocnika. Spisujący swoją ostatnią wolę musi być świadomy, że jego zachowanie spowoduje skutek w postaci sporządzenia testamentu, a także mieć zamiar jego sporządzenia. Oprócz tego, aby skutecznie sporządzić testament, należy posłużyć się jedną z jego prawnie dozwolonych form, w przeciwnym razie nie zostanie za taki uznany.
Musi zatem na przykład zostać napisany własnoręcznie – testator nie może go sporządzić przy użyciu komputera lub maszyny do pisania. Bardzo ważnymi elementami takiego dokumentu są data oraz podpis. Skutkiem braku daty może być zakwestionowanie ważności testamentu przez potencjalnych spadkobierców.