Czy zawsze należy przyjąć spadek?

Publikacja: 10.02.2009 14:27

[b]Ostatnio zmarła nam mama. Dowiedzieliśmy się jednak, że zostawiła nam długi o których nie wiedzieliśmy. Czy będziemy odpowiadać za te długi wraz z rodziną?[/b]

Istnieje kilka możliwości rozwiązania problemu. Spadkobiercy mogą przyjąć spadek w całości, bez ograniczania odpowiedzialności za długi (proste przyjęcie spadku). W tej sytuacji spadkobiercy nabywają zarówno aktywa i pasywa spadku. Mogą również przyjąć spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe). Istnieje również możliwość odrzucenia spadku.

Najważniejsze jest jednak złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, w sądzie, bądź przed notariuszem, ustnie lub na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym.

W przypadku gdy nie złoży się w tym terminie oświadczenia, uznaje się że spadkobierca przyjął spadek w bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe.

Więcej informacji na ten temat w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/81990.html]Jak załatwić formalności spadkowe[/link]"

Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/81958.html]rp.pl » Prawo » Poradniki prawne » Spadki i darowizny » Jak załatwić sprawy spadkowe.[/link]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku