Jak wynika z przepisów kodeksu cywilnego, dokładnie z art. 949 § 2, brak daty nie oznacza jednak, że testament sporządzony własnoręcznie jest nieważny, jeżeli jego treść nie budzi wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do jego sporządzenia lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Przepisy kodeksu cywilnego przewidują również i inne formy, w których testament może być sporządzony. Pierwszą jest spisanie ostatniej woli w obecności notariusza. Wtedy ma on formę aktu notarialnego. Ponadto ustawa przewiduje w art. 951 § 1 możliwość sporządzenia testamentu przed organem wykonawczym gminy (wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta) albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że przepis ten dopuszcza spisanie ostatniej woli również w obecności starosty, marszałka województwa, jak i przed sekretarzem gminy czy powiatu. Przepis nie mówi nic o możliwości sporządzenia testamentu przed sekretarzem województwa samorządowego. Wydaje się jednak, że jest to przeoczenie ustawodawcy, który wprowadzając takie stanowisko jako obligatoryjne w urzędach marszałkowskich (od 1 stycznia 2009 r.), nie znowelizował w odpowiednim zakresie art. 951 § 1 kodeksu.