Ziobro składa skargę nadzwyczajną do SN. Pokrzywdzeni spadkiem mają szansę na zmianę

Zbigniew Ziobro, powołując się na sprzeczność ustaleń sądu z zebranym materiałem dowodowym, wnosi kolejną skargę nadzwyczajną do SN.

Publikacja: 23.04.2019 07:53

Ziobro składa skargę nadzwyczajną do SN. Pokrzywdzeni spadkiem mają szansę na zmianę

Foto: Adobe Stock

Rzecz dotyczy prawomocnego postanowienia SO w Warszawie z 2013 r. Chodzi o działkę, na której stoi budynek przeznaczony na cele mieszkalne.

Czytaj także: Spadkodawca nie może przeżyć spadkobiercy

Na początku lat 60. nieruchomość zagospodarował ojciec i starszy syn i ten został formalnym inwestorem. W 1961 r. zostało wydane na jego rzecz pozwolenie na budowę segmentu. W 1963 r. w Państwowym Biurze Notarialnym zawarto umowę, na podstawie której Skarb Państwa ustanowił na rzecz starszego brata i jego żony użytkowanie wieczyste nieruchomości na 99 lat. Od tej pory małżeństwo ponosiło opłaty za wieczyste użytkowanie nieruchomości.

Młodszy brat ożenił się i w 1968 r. zajął parter budynku. Od 6 sierpnia 1968 r. oboje z żoną byli zameldowani pod tym adresem na pobyt stały. Organy administracji państwowej za użytkowników wieczystych uznawały starszego brata z żoną. W 2008 r. złożyli wniosek o przekształcenie wieczystego użytkowania wieczystego w prawo własności.

Starszy brat zmarł w 2009 r. Młodszy rok później, a jego spadkobiercami zostały żona i dwie córki. W październiku 2010 r. żona starszego brata zwróciła się do SR Warszawa-Mokotów o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie po 1/2 udziału w prawie użytkowania wieczystego ustanowionym na nieruchomości oraz o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie po 1/2 udziału w prawie własności budynku na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej.

Sąd uwzględnił wniosek. Orzeczenie zaskarżyła żona młodszego brata i córka. SO w Warszawie uwzględnił ich apelację. SN w czerwcu 2013 r. kazał sprawę jeszcze raz rozpoznać. SO w Warszawie, po ponownym rozpoznaniu sprawy oddalił obie apelacje.

Prokurator generalny w skardze nadzwyczajnej zarzucił naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela. Jego zdaniem orzeczenie zasiedzenia działki przez wnioskodawczynię i jej męża zapadło z naruszeniem prawa własności i prawa użytkowania wieczystego starszego brata i jego żony, gdyż korzystanie z nieruchomości zostało im umożliwione grzecznościowo, a wszelkie dokumenty związane z nieruchomością wystawiane były na starszego brata i jego żonę.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku