Choć spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), to jednak do potwierdzenia nabycia majątku po zmarłym, konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Jest ono wszczynane na wniosek osoby mającej w tym interes prawny (zazwyczaj jest to spadkobierca).
Jakie formalności
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego. Trzeba do niego dołączyć akt zgonu spadkodawcy oraz akty urodzenia spadkobierców – to na ich podstawie sąd ustali kolejność dziedziczenia. We wniosku koniecznie trzeba wskazać wszystkich spadkobierców ustawowych. Należy również wyszczególnić tych spadkobierców, których aktualnego adresu wnioskodawca nie zna oraz tych, którzy już od dawna mieszkają za granicą.
Gdy nie można ustalić spadkobierców, zamieszcza się ogłoszenie, w którym wzywa się, aby wszystkie osoby będące spadkobiercami w ciągu sześciu miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili się i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli w tym okresie nikt się nie zgłosi lub po zgłoszeniu się nie wykaże swojego prawa do dziedziczenia, sąd w postanowieniu stwierdzi nabycie spadku wyłącznie przez spadkobierców, których prawa zostały wykazane.
Ważne!
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku musi zostać wcześniej opłacony. Opłata wynosi 50 zł.