Reklama
Rozwiń

Jak wojsko pozbywa się niewygodnych żołnierzy?

Czy wojsko pozbywa się niewygodnych żołnierzy doszukując się u nich problemów natury psychiatrycznej? - odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy reportażu Onetu "Psychiatryk w wojsku".

Aktualizacja: 08.07.2018 14:54 Publikacja: 08.07.2018 14:49

Jak wojsko pozbywa się niewygodnych żołnierzy?

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Walczak

Chorąży Adrian Czmielewski trafił na obserwację psychiatryczną do wojskowego szpitala. - Od pierwszego dnia byłem faszerowany lekami psychotropowymi. Dostawałem je, jak się okazało, bezpodstawnie - mówi Onetowi chor. Czmielewski. Po jego wyjściu z placówki cywilni lekarze odrzucili możliwość występowania u niego choroby psychicznej. Armia podtrzymała jednak orzeczenie o trzecim stopniu inwalidztwa i osobowości paranoicznej.

Ppor. Sławomir Grzywa, po tym jak poinformował przełożonych o nieprawidłowościach w jego jednostce, został przewieziony do szpitala psychiatrycznego. Wojskowa komisja lekarska stwierdziła znaczne upośledzenie zdolności przystosowawczych. Żołnierz został wydalony z armii przed otrzymaniem uprawnień do emerytury.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Służby
Pożar w Ząbkach pod lupą służb. Ustaliliśmy, jakie stawiają hipotezy
Służby
Tomasz Siemoniak na granicy z Litwą. Postawił Niemcom warunek
Służby
Przerzut migrantów: szlak wiedzie teraz przez Białoruś i Litwę
Służby
Donald Tusk: Od 7 lipca wracają kontrole graniczne na granicy z Niemcami i Litwą
Służby
Straż Graniczna komentuje głośne nagranie. „To nie migranci, lecz funkcjonariusze”