Jak wojsko pozbywa się niewygodnych żołnierzy?

Czy wojsko pozbywa się niewygodnych żołnierzy doszukując się u nich problemów natury psychiatrycznej? - odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy reportażu Onetu "Psychiatryk w wojsku".

Aktualizacja: 08.07.2018 14:54 Publikacja: 08.07.2018 14:49

Jak wojsko pozbywa się niewygodnych żołnierzy?

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Walczak

Chorąży Adrian Czmielewski trafił na obserwację psychiatryczną do wojskowego szpitala. - Od pierwszego dnia byłem faszerowany lekami psychotropowymi. Dostawałem je, jak się okazało, bezpodstawnie - mówi Onetowi chor. Czmielewski. Po jego wyjściu z placówki cywilni lekarze odrzucili możliwość występowania u niego choroby psychicznej. Armia podtrzymała jednak orzeczenie o trzecim stopniu inwalidztwa i osobowości paranoicznej.

Ppor. Sławomir Grzywa, po tym jak poinformował przełożonych o nieprawidłowościach w jego jednostce, został przewieziony do szpitala psychiatrycznego. Wojskowa komisja lekarska stwierdziła znaczne upośledzenie zdolności przystosowawczych. Żołnierz został wydalony z armii przed otrzymaniem uprawnień do emerytury.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem