Nad systemem MITIS pracowali naukowcy AGH pod kierunkiem prof. Andrzeja Dziecha.
- Umożliwia on m.in. identyfikację i odtwarzanie obszarów zdjęć, w których została zmieniona treść. Rozwiązanie pozwala na lokalizację zmian oraz na rekonstrukcję pierwotnego wyglądu obrazu – opowiada Bartosz Dembiński, rzecznik uczelni. Zauważa, że obrazy cyfrowe odgrywają w dokumentacji kryminalistycznej istotną rolę, dlatego też ich integralność jest niezwykle istotna z punktu widzenia np. prowadzonych dochodzeń.
- Dzięki systemowi MITIS fałszerstwa obrazów cyfrowych jak np. usunięcie jakiegoś obiektu lub dodanie innego mogą być precyzyjnie i skutecznie rozpoznane i zlokalizowane – tłumaczy Dembiński. Podkreśla, że jedną z najistotniejszych cech wyróżnionego rozwiązania jest zdolność do odtworzenia zmienionych fragmentów obrazu.
- System detekcyjny może zidentyfikować manipulację, a następnie odzyskać oryginalną treść. Rozwiązanie zaproponowane przez naukowców jest kompatybilne także z urządzeniami rejestrującymi obraz (np. kamerami cyfrowymi), dzięki czemu rejestrowany obraz jest chroniony przed manipulacją już w momencie jego nagrywania – tłumaczy rzecznik AGH.
Zalety systemu MITIS doceniono podczas Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2013 i wyróżniono go „Srebrną Gwiazdy Policji". Złotą otrzymała Politechnika Gdańska za system zdalnej obserwacji akustyczno-wizualnej realizowany w ramach projektu INDECT (to jeden z największych projektów badawczych Unii Europejskiej, koordynowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą). Brązową Gwiazdę przyznano firmie Motorola Solutions Polska za rozwiązanie MOTOBRIDGE, którypozwala na integrację cyfrowych i analogowych środków łączności radiowej oraz telefonicznej na bazie infrastruktury sieciowej IP, umożliwiając połączenie radiotelefonów analogowych DMR, TETRA i P25. DMR, TETRA i P25. Jest to rozwiązanie dla systemów zarządzania kryzysowego.