Protokół z tej kontroli dotarł do olsztyńskiej Izby Celnej na początku sierpnia br. Wynika z niego, że Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Olsztynie dokonała sprawdzenia działalności warmińsko-mazurskiej Służby Celnej za lata 2010 – 2013 w następujących obszarach:

Trzeba podkreślić, że kontrolą objęto okres niezwykle ważny dla służb granicznych regionu. W dniu 27 lipca 2014 roku minęły bowiem dwa lata od wejścia w życie umowy o Małym Ruchu Granicznym pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską. Te lata, ale też okres bezpośrednio je poprzedzający, był czasem szczególnym w działalności warmińsko-mazurskiej Służby Celnej.

W celu sprostania wyzwaniom związanym ze stałym i intensywnym wzrostem ruchu granicznego Służba Celna podjęła szereg działań organizacyjnych i systemowych służących zapewnieniu płynności odpraw przy zachowaniu odpowiedniego poziomu kontroli celnej osób, pojazdów i towarów.

Jak zauważyła NIK: „Wzrost ilości odprawianych samochodów osobowych (...) wynikał głównie z modyfikacji systemu kontroli opartej na analizie potrzeb i zagrożeń, zmiany systemu pełnej kontroli szczegółowej na selektywną, jak również wykorzystania wsparcia informatycznego oraz zakupionego sprzętu specjalistycznego. Na takie wyniki miały również wpływ zmiany organizacyjne, lepsza współpraca poszczególnych rodzajów służb, jak i większa elastyczność w działaniu uzależniona od aktualnych potrzeb". NIK potwierdziła także, stałą spadkową tendencję występowania kolejek, w których czas oczekiwania wynosiłby ponad dwie godziny,

Pozytywna ocena NIK cieszy. Jednocześnie Służba Celna ma pełną świadomość, że nadal musi wdrażać kolejne rozwiązania by sprostać aktualnym zadaniom. Ruch graniczny wciąż rośnie. Potwierdzają to statystyki.