Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia w sprawie działań podejmowanych w związku z zatrzymaniem wyrobów medycznych, co do których istnieją uzasadnione okoliczności wskazujące, że nie spełniają określonych dla nich wymagań. Przygotował go minister finansów w porozumieniu z ministrem zdrowia.
Zgodnie z propozycją zatrzymanie podejrzanych wyrobów medycznych będzie się odbywało na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008. Określa ono wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu. Czynność tę będzie potwierdzał protokół zatrzymania, który podpiszą uczestniczący w zatrzymaniu zgłaszający towar lub jego przedstawiciel oraz organ celny. W razie zaś odmowy podpisania protokołu Urząd Celny będzie umieszczał w protokole adnotację o przyczynach tej odmowy.
Protokół zatrzymania będzie sporządzany w dwóch egzemplarzach. Jeden będzie doręczany zgłaszającemu lub jego przedstawicielowi, a drugi dołączany do akt sprawy.
Co ważne, w wypadku każdego zatrzymanego wyrobu medycznego opinię będzie wydawał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na [b]wniosek organu celnego, w którym powinien on podać m.in. rodzaj wyrobu, jego dokładną nazwę, kod taryfy celnej, kraj pochodzenia wyrobu oraz nazwę i adres wytwórcy[/b].
Opinia ma być wydana w ciągu trzech dni roboczych, licząc od dnia zatrzymania wyrobów medycznych. W uzasadnionych wypadkach celnicy będą pobierać próbki wyrobów w sposób określony przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (…) i we wskazanej przez niego ilości.