Funkcjonariusz Straży Granicznej może wnieść sprzeciw od rozmowy dyscyplinującej. Taką zmianę wprowadza nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego, która wchodzi 2 września w życie.
Rozmowa taka będzie przeprowadzana po naruszeniach mniejszej wagi. Polegać ma na wytknięciu funkcjonariuszowi niewłaściwego postępowania oraz uprzedzeniu go o możliwości zastosowania innych środków dyscyplinujących. Może się skończyć wszczęciem postępowania i wymierzeniem kary dyscyplinarnej. Jeżeli funkcjonariusz nie zgodzi się z wytkniętymi błędami, będzie mógł w ciągu pięciu dni od daty zapoznania się z notatką z rozmowy wnieść pisemny sprzeciw do przełożonego. Jego wniesienie pociąga za sobą wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i wyjaśnienie sprawy.
Prowadzący sprawę dyscyplinarną, gdy uzna ją za wyjaśnioną, zaznajomi obwinionego i jego obrońcę z aktami. Jeśli jeden z nich lub obaj odmówią udziału w tej czynności, fakt ten zostanie odnotowany, ale nie wstrzyma sprawy. Tak samo będzie, kiedy obwiniony zgodzi się na udział w czynności, a potem nie stawi się w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu postępowania dyscyplinarne będą przebiegały sprawniej.
podstawa prawna: rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 2 sierpnia 2012 r. DzU z 17 sierpnia, poz. 935