Żołnierzu bądź czujny nawet w kadrach

Wprowadzenie w błąd przez pracowników kadr, co do wysługi lat potrzebnych do przyznania dodatku za długoletnią służbę wojskową, nie wzruszy nawet błędnej decyzji, jeśli żołnierz zbyt późno o tym zawiadomi.

Publikacja: 26.02.2014 10:53

Żołnierzu bądź czujny nawet w kadrach

Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który rozpatrywał sprawę żandarma Żandarmerii Wojskowej, starającego się o wznowienie dawno zakończonego postępowania administracyjnego.

Niełatwo wskrzesić stare postępowanie

Mężczyzna w lipcu ubiegłego roku zwrócił się do Komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej o wznowienie postępowania zakończonego decyzją z lipca 2011 roku. Rozstrzygnięciem tym przyznano żołnierzowi dodatek za długoletnią służbę wojskową oraz ustalono, że na dzień wydania decyzji pełnił służbę wojskową od listopada 1998 roku w wymiarze trzynastu lat, siedmiu miesięcy i sześciu dni.

Zdaniem żandarma dodatek powinien przysługiwać mu w wyższej wysokości niż to orzeczono. Mężczyzna wyjaśnił, że Komendant wydając decyzję nie uwzględnił faktu, iż przed objęciem służby wojskowej, pełnił on służbę przygotowawczą w Komendzie Wojewódzkiej Policji w okresie od 20 lutego do 31 grudnia 1996 roku - a to powinno mu zostać również zaliczone do wysługi, od której zależy wysokość dodatku za wieloletnią służbę wojskową.

Dalej argumentował, iż decyzją z maja 2013 roku przyznano mu emeryturę wojskową, a zgodnie z tym dokumentem na dzień zwolnienia z zawodowej służby ustalono mu dodatek za długoletnią służbę w ilości lat czternastu. To natomiast w związku z posiadanym świadectwem służby w KWP nie było zgodne ze stanem faktycznym i wymaga ponownego ustalenia w postępowaniu wznowieniowym.

Żołnierz zarzucił również komendzie żandarmerii, że przy przyjmowaniu go do służby wojskowej kadry nie poinformowały o konieczności doręczenia świadectwa służby z Policji – wręcz twierdziły, że do lat służby nie zalicza się czasu przepracowanego w KWP w okresie krótszym niż rok kalendarzowy.

Sprzeczne oświadczenia

Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej, odmówił wznowienia postępowania, gdyż jego zdaniem nie pojawiły się nowe okoliczności w sprawie. Dodał, że nawet gdyby przyjąć, iż doszło do ich ujawnienia, to mężczyzna nie zachował terminu jednego miesiąca do wniesienia wniosku o wznowienie postępowania – licząc od dnia, w którym dowiedział się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.

Organ stwierdził również, że wniosek żandarma zawiera sprzeczne oświadczenia wskazujące, iż to z decyzji emerytalnej dowiedział się o ustalonym stażu oraz, że już wcześniej służby kadrowe wiedziały o jego służbie w Policji.

Postanowienie Komendanta Wydziału ŻW utrzymał w mocy również Komendant Oddziału.

Sprawa w końcu trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który 13 lutego 2014 roku podzielił stanowisko Żandarmerii w kwestii odmowy wznowienia postępowania, w sprawie przyznania dodatku za długoletnią służbę wojskową.

WSA zwrócił uwagę, że żandarm pokwitował osobiście odbiór decyzji w lipcu 2011 roku i już wtedy miał realną możliwość poznania okoliczności stanowiącej podstawę wniosku o wznowienie postępowania. Dodał także, iż swoim zastrzeżeniom mężczyzna powinien dać wyraz już w odwołaniu od decyzji przyznającej dodatek stażowy, czego jednak nie uczynił.

Sądu orzekł, iż to w dniu doręczenia decyzji rozpoczynał się dla żołnierza bieg jednomiesięcznego terminu, do złożenia wniosku o wznowienie postępowania, który to termin upłynął bezskutecznie z końcem sierpnia 2011 roku (II SA/Ol 1143/13).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem