Postanowienie doręczono stronie 18 grudnia. Strona ma siedem dni na wniesienie zażalenia. Termin ten upłynie dopiero 27 grudnia, ponieważ zarówno 25, jak i 26 grudnia są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Dniem takim nie jest natomiast sobota
Jeżeli strona bez własnej winy przekroczyła termin zawity, może złożyć wniosek o jego przywrócenie. Niezawinienie oznacza w tym wypadku, że przekroczenie musi być spowodowane szczególnymi, a nie zwyczajnymi okolicznościami. Nie wystarczy wskazanie, że np. sekretarka albo domownik zapomnieli przekazać stronie pisma.
Okoliczność stającą na przeszkodzie zachowaniu terminu musi być szczególna, nadzwyczajna i uprawdopodobniona przez stronę za pomocą dokumentów (np. zwolnienie lekarskie, bilet lotniczy, kolejowy itp., reklamacja na poczcie, strona albo świadek może też zeznać na okoliczność przyczyn niezawinionego upływu terminu). Wniosek taki można złożyć w terminie 7 dni od ustąpienia przyczyny uchybienia i jednocześnie z wnioskiem należy dokonać czynności, której się nie dokonało w terminie (a więc złożyć odwołanie, zażalenie itp.)
Terminy wyznaczane przez organ
W ogólnym postępowaniu administracyjnym również istnieją zastrzeżone dla stron terminy instrukcyjne, a także terminy wyznaczane przez organ. Są to terminy, które nie wynikają z powszechnie obowiązujących przepisów, a są wyznaczane przez organ w celu usprawnienia postępowania. Takim terminem jest np. termin do zapoznania się z aktami sprawy wyznaczany na podstawie art. 61 i 10 k.p.a., zazwyczaj na 7 dni. Jego przekroczenie nie może skutkować żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla strony, gdyż aż do zakończenia postępowania może ona z tego uprawnienia skorzystać.
Zdarzyć się jednak może, że – właśnie ze względu na usprawnienie postępowania – organ będzie żądał od strony np. dostarczenia jakiegoś dokumentu, a gdy ta go nie dostarczy, ustali on stan faktyczny na dokumentach posiadanych.
Przedstawione powyżej zasady dotyczą ogólnego postępowania administracyjnego prowadzonego w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Przepisy ustaw szczególnych mogą regulować zarówno odmienne terminy załatwiania spraw czy dokonywania konkretnych czynności proceduralnych przez organy, jak i wskazywać na odmienne terminy dokonywania czynności przez strony oraz regulować inaczej konsekwencje niezachowania określonych terminów.
podstawa prawna:
- ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst . jedn. DzU z 2013 r., poz. 267)
Terminy zawite
• 7 dni – ma strona na złożenie zażalenia na postanowienie organu I instancji
• 14 dni ma strona na złożenie odwołania od decyzji organu I instancji,
• 30 dni ma strona na złożenie skargi do sądu administracyjnego na decyzję organu II instancji,
• miesiąc ma strona na złożenie wniosku o wznowienie postępowania.
Aleksandra Urbanowska–Bohun , radca prawny w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski S.K.A.
Zobacz cały poradnik: