Rada gminy Kaliska podjęła uchwałę określającą wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne prowadzone przez gminę.
W jej treści rada postanowiła, że przedszkola publiczne prowadzone przez gminę zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze 5 godzin dziennie w czasie, w którym realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. W dalszej części uchwały rada postanowiła, że w czasie przekraczającym wymiar nauczania bezpłatnego rodzice zobowiązani są ponosić opłatę za korzystanie przez dziecko ze świadczeń udzielanych przez przedszkole. Jednocześnie w uchwale wymieniono rodzaje świadczeń odpłatnych, wskazując, że w jej ramach przedszkole organizuje na swoim terenie (i poza nim) działania opiekuńcze, dostosowane do wieku, potrzeb i możliwości dziecka zapewniając mu funkcjonowanie poprzez przygotowanie miejsca do zabawy, wypoczynku i snu, opiekę nauczycieli i pracowników przedszkola, oraz obejmujących organizowanie przez przedszkola enumeratywnie wymienionych w uchwale zajęć.
Nieważność tych postanowień uchwały stwierdził wojewoda pomorski, rozstrzygnięciem nadzorczym z 5 sierpnia 2014 r., sygn. NK.III.4131.60.2014.EZ).
- Art.14. ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty nie upoważnia rady gminy do określania rodzaju świadczeń i zajęć, które będą realizowane w ramach odpłatnego korzystania z wychowania przedszkolnego – wyjaśnia Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski. - Kwestionowane postanowienia uchwały, w których wylicza się w sposób wyczerpujący rodzaje zajęć składających się na odpłatne korzystanie z wychowania przedszkolnego, w istocie ingeruje w treść programu wychowania przedszkolnego, którego dopuszczenie w danym przedszkolu, stosownie do art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty (w brzmieniu obowiązującym od 8 lipca 2014r.), jest kompetencją dyrektora przedszkola - dodaje.
Zgodnie, art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty to dyrektor przedszkola lub szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danym przedszkolu lub danej szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli program wychowania przedszkolnego, który może obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.