Aktualizacja: 11.12.2024 15:48 Publikacja: 21.02.2023 07:00
Foto: Adobe Stock
Pod projektem uchwały przewidującej likwidację prowadzącej kanał streamingowy spółki Kraków 5020 podpisy złożyło 1,3 tys. mieszkańców, choć ich wymagana minimalna liczba to 300.
– To prawdopodobnie pierwsza w Polsce inicjatywa obywatelska, którą można było wspierać w formie online. Podpisy przekazane zostały do urzędu miasta, a dokumenty czekają teraz na weryfikację – mówi Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! I dodaje: – Prezydent miasta teoretycznie powinien dążyć do realizacji zapisów takich uchwał. – Tzw. uchwały kierunkowe, nawet jeśli zostaną przyjęte przez radę miasta, nie są bowiem dla władz, np. prezydenta, wiążące, stanowią jedynie pewne zalecenie czy wskazanie na to, że trzeba podjąć jakieś działania. Wcześniej do zbadania wydatków spółki powołana została już doraźna komisja rady miasta, której przewodniczy radny Łukasz Maślona. – Pojawiające się w mediach kontrowersje związane z funkcjonowaniem spółki ogniskowały się głównie wokół tematu utworzenia drugiej magistrackiej telewizji i zatrudnienia do pracy w niej dziennikarzy profesjonalnych mediów, oraz stworzenia na tę potrzebę hybrydowego studia nagrań w Centrum Kongresowym ICE – przypomina. I ocenia: – Wszystkie one skutkowały pytaniem o zasadność wydatkowania publicznych pieniędzy i o to, czy nie jest ono nadmierne. – Komisja pracuje już nad końcowym raportem, który odpowiedzieć ma właśnie na pytanie o zasadność wydatków spółki. – Do tej pory udało nam się ustalić, że na samo funkcjonowanie telewizji, której oglądalność jest znikoma, i na prowadzenia studia zostało wydanych przynajmniej kilkanaście milionów złotych. A trzeba pamiętać, że spółka ma też inne zadania, które pochłaniają kolejne pieniądze – wskazuje radny. Jak dodaje, chodzi też o wydatki związane z zarządzaniem centrum ICE. – Zakładam, że w marcu lub kwietniu ta obywatelska inicjatywa uchwałodawcza trafi pod obrady rady miasta – podsumowuje Łukasz Maślona. Rzecznik spółki Kraków 5020 Filip Szatanik zapewnia jednak, że swoje zadania, czyli prowadzenie ICE oraz promowanie miasta i zarządzanie informacją turystyczną, wypełnia ona właściwie. I dodaje, że obsługa centrum – przy maksymalnej liczbie rezerwacji na międzynarodowe wydarzenia, tak jak w tym roku – i tak wymagałaby dodatkowych nakładów ze strony miasta. Zyskują jednak taksówkarze, hotelarze i restauratorzy. – To mit, że środki uzyskane w wyniku likwidacji spółki mogłyby zostać przekazane np. na funkcjonowanie komunikacji miejskiej – wskazuje rzecznik. Jego zdaniem chybione są też zarzuty, jakoby prowadziła ona drugą telewizję magistracką. – Mówimy tutaj jedynie o służącym promocji miasta projekcie multimedialnym, którego prowadzenie w zeszłym roku kosztowało ok. 5 milionów złotych – dodaje.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Córka kardiologa i dyplomatki. Jako absolwentka King's College London pracowała w znanym banku. Plan podjęcia studiów MBA na Uniwersytecie Harvarda porzuciła, gdy poznała przyszłego męża i została pierwszą damą Syrii. Kim jest Asma Asad?
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Zarząd Wodny w Utrechcie wypłacił odsetki właścicielom najstarszej oprocentowanej obligacji na świecie: giełdzie nowojorskiej.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Rewolucyjne rozwiązanie może stanowić remedium na jeden ze skutków globalnego ocieplenia. Brytyjska firma Real Ice chce zamrażać Ocean Arktyczny. Pomogą w tym drony zasilane wodorem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas