Realizacja kontraktów drogowych i kolejowych

Bywa tak, że konieczne zmiany umowy procedowane są przez strony w okresie liczonym, nawet w latach. Oznacza to, że proces podjęcia kluczowej dla inwestycji decyzji trwa przez cały czas realizacji umowy a od wykonawcy oczekuje się jej zakończenia w terminie przewidzianym umową.

Publikacja: 24.01.2023 02:00

Realizacja kontraktów drogowych i kolejowych

Foto: Adobe Stock

Wydłużony czas realizacji to również wykonywanie robót budowlanych w terminie dużo późniejszym niż pierwotnie zakładano. Biorąc pod uwagę także standardowy wzrost cen powoduje to zwiększone koszty wybudowania tego samego elementu. Przykładowo dla umowy, gdzie oferta została złożona w 2019 i nastąpiło roczne opóźnienie w wydaniu decyzji o zezwoleniu realizacji inwestycji (z tytułu okoliczności niezawinionych przez wykonawcę) obecnie wzrost kosztów zrealizowania tej inwestycji szacuje się na poziomie blisko 50 proc., w sytuacji, gdzie limit waloryzacji został podwyższony przez zamawiającego jedynie do 10 proc.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP