Liczba ludności w latach 1996 – 2007 zmniejszyła się w tym rejonie o ponad 2,5 proc. Wprawdzie była to tendencja ogólnokrajowa, ale w skali Polski liczby są mniejsze – spadek wyniósł
1,4 proc. Dynamika zmian nie była jednak jednolita. W podregionie silnie zurbanizowanym, czyli na Białostocczyźnie, miał miejsce wzrost liczby mieszkańców o około 1 proc. Natomiast zdecydowany spadek, o 6 proc., zanotowano w podregionie łomżyńskim z gorzej rozwiniętą gospodarką. To charakterystyczny ruch dla społeczeństw rozwijających się. Wzrost liczby mieszkańców odnotowuje się w rejonach lepiej zurbanizowanych, przyciągających korzyściami metropolitalnymi.
Charakterystyczne jest to, że we wszystkich podregionach liczba mężczyzn malała szybciej niż liczba kobiet. To przede wszystkim efekt większego udziału panów w procesie migracyjnym. Statystycznie w omawianym okresie ubyło ich na Podlasiu 3,5 proc., a pań tylko 1,5 proc.
[srodtytul]Społeczność się starzeje[/srodtytul]
Dla oceny potrzeb rynku pracy istotne jest ustalenie zmian liczby ludności według tzw. ekonomicznych grup wieku. Z analiz wynika, że w badanym okresie dynamicznie malała liczba osób w wieku przedprodukcyjnym – o ponad 30 proc., natomiast wzrastała, ale pomału, do 5 proc., liczba osób w wieku produkcyjnym oraz starszych, przeciętnie od 7 do 9 proc. Wynikiem tych zmian było obniżenie się wskaźnika obciążenia demograficznego. Warto jednak zauważyć, że wzrost liczby osób pracujących to efekt wchodzenia w życie wyżu demograficznego z lat 1976 – 1983. Natomiast zwiększenie się liczby osób starszych to wynik wydłużania się trwania życia, charakterystyczne dla całego kraju.