Wybory ławników organizują i przeprowadzają - raz na cztery lata - gminy. W 2011 r. uchwały w tych sprawach powinny zapaść do końca października. Okazuje się, że w wielu gminach podjęto je z naruszeniem prawa. W konsekwencji wybór ławników jest nieważny i nie mogą oni rozpocząć pracy w sądzie.
- Liczba ławników wybranych na kadencję 2012 - 2015 nie jest jeszcze znana. Nadal z sądów spływają korekty - mówi Joanna Dębek z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.
Nieważne uchwały
Radni potykają się na przepisach, które obowiązują od lat, i to niemal w niezmienionym kształcie. Ani jedno ze zbadanych rozstrzygnięć nie uchylało uchwały rady z powodu naruszenia przepisów zmienionych tegoroczną nowelizacją prawa o ustroju sądów powszechnych, mimo że weszła ona w życie w czerwcu, już po uruchomieniu procedur wyborczych.
Przykładowo, lubelscy radni wybrali na ławnika kandydata, który ukończył 70 lat, czyli niespełniającego wymogu, że ławnikiem nie może być osoba, która przekroczyła ten wiek.
Lubelski wojewoda unieważnił również wybór ławnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne. - Uznał bowiem - odmiennie niż lubelscy radni, że o takim kandydacie nie można powiedzieć, iż nie jest nieskazitelnego charakteru.