Rada miejska w Paczkowie podjęła uchwałę w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków „przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Paczkowie".
- Podstawą prawna do uchwalenia regulaminu jest art. 19 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – mówi Barbara Bieluszewska, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Taki regulamin określa prawa i obowiązki przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych, jak i odbiorców usług. Jest to więc akt prawa miejscowego w rozumieniu art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym – wyjaśnia.
Cechą charakterystyczną aktów prawa miejscowego jest wprowadzenie do porządku prawnego nowych norm prawnych, obowiązujących w sposób generalny i abstrakcyjny na terenie właściwości danego organu. Uchwalone regulacje powinny znaleźć wielokrotne zastosowanie, ilekroć zaistnieje stan faktyczny odpowiadający hipotezom tych norm.
- Oznacza to, że regulamin powinien regulować zasady zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób generalny, czyli odnosić się do wszystkich, faktycznych i potencjalnych, odbiorców usług, jak również do istniejących i ewentualnie mogących powstać przedsiębiorstw wodociągowo kanalizacyjnych – mówi dyrektor Bieluszewska. – Wszystkie zatem podmioty muszą być określone w regulaminie generalnie, bez wskazania konkretnego przedsiębiorstwa – wyjaśnia.
Kwestionowany przez wojewodę opolskiego regulamin odnosi się natomiast do konkretnego przedsiębiorstwa, wskazanego „z imienia i nazwiska" w tytule tego aktu. – Należy zatem uznać, że przyjęty przez radę miejską w Paczkowie regulacje zostały w sposób nieuprawniony zawężone do funkcjonowania jednego przedsiębiorstwa – mówi Barbara Bieluszewska. – W konsekwencji naruszony został art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który stanowi delegację do wydania aktu prawa miejscowego o charakterze generalnym odnoszącym się do faktycznego, jak i potencjalnego kręgu odbiorców – dodaje.