Przepis przewidujący, że dyrektor może w każdym momencie unieważnić nabór, Naczelny Sąd Administracyjny uznał za sprzeczny z ustawą o pracownikach samorządowych.
Oceniając konkurs ogłoszony przez dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, jak i NSA uwzględniły skargi Piotra J.
Piotr J. mówi, że kiedy 17 kwietnia 2012 r. został ogłoszony nabór na pół etatu na stanowisku inspektora ds. informatyki i ochrony danych w OSiR, był bezrobotny. Konkurs wygrał, ale cztery dni po ogłoszeniu wyników nabór został unieważniony. Podstawą prawną unieważnienia stał się § 4 załącznika do zarządzenia dyrektora OSiR w sprawie procedury naboru na wolne stanowiska urzędnicze w OSiR. Na jego podstawie dyrektor OSiR mógł w każdym momencie unieważnić nabór.
W odpowiedzi na pismo Piotra J. dyrektor ośrodka wyjaśnił, że pracownik zatrudniony dotychczas na tym stanowisku wycofał wypowiedzenie umowy o pracę. Wobec tego nie ma wolnego stanowiska i nabór trzeba było unieważnić. Dzień przed rozprawą w WSA, do którego Piotr J. zaskarżył procedurę konkursową, unieważniony został również kwestionowany § 4.
– W wielu urzędach funkcjonują takie postanowienia. A kiedy sprawa weszła na wokandę WSA w Olsztynie, § 4 już nie było, został wcześniej uchylony – mówi radca prawny Jadwiga Klęczar reprezentująca dyrektora OSiR. – Wyłonienie najlepszego kandydata nie gwarantuje zresztą jego zatrudnienia. Mogą zaistnieć różne sytuacje. Nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej i różne okoliczności mogą sprawić, że do niej nie dojdzie – dodaje mec. Klęczar.