Gminnych radnych wybiera się w okręgach wyborczych bezpośrednio spośród zgłoszonych kandydatów. Jak wynika z przepisów Kodeksu wyborczego w tych gminach, które nie są miastami na prawach powiatu, o wyborze na radnego rozstrzyga liczba ważnie oddanych głosów na poszczególnych kandydatów. Wynika z tego, że radnym zostaje ten, na kogo zagłosuje więcej wyborców, niż na pozostałych.
Ile zatem potrzeba głosów, aby zostać radnym? To zależy m.in. od wielkości gminy i liczby uprawnionych do głosowania. W najmniejszych jednostkach może się okazać, że aby zostać radnym wystarczą głosy rodziny. No może wsparte jeszcze kilkoma głosami przyjaciół.
Wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw odbędą się 16 listopada 2014 r.
Najmniejszą, pod względem liczby ludności, gminą wiejską w Polsce jest położona w woj. dolnośląskim Platerówka. Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej liczy ona 1655 mieszkańców i 1338 wyborców. Jej rada liczy 15 radnych, których wybiera się – zgodnie z Kodeksem wyborczym w 15 jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy z nich liczy zatem około 89 wyborców.
W gminie Platerówka o mandat radnego ubiega się 42 kandydatów. W pięciu okręgach o mandat radnego walczy dwóch kandydatów. W ośmiu – trzech kandydatów, a w dwóch okręgach o jeden mandat walczą aż cztery osoby.