19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 04:38 Publikacja: 29.11.2023 07:26
Warszawa, 27.11.2023. Prezydent Andrzej Duda (6L) oraz nowo powołani: premier Mateusz Morawiecki (7P), minister sprawiedliwości Marcin Warchoł (L), minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki (2L), minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (3L), minister rozwoju i technologii Marlena Maląg (4L), minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk (5L), minister rolnictwa Anna Gembicka (6P), minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak (5P), minister aktywów państwowych Marzena Małek (4P), minister kultury Dominika Chorosińska (3P), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (2P) i minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska (P) podczas uroczystości powołania i zaprzysiężenia Rady Ministrów, 27 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami RM w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej RM i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu.
Foto: PAP/Paweł Supernak
Czy ministrowie, sekretarze stanu i podsekretarze stanu rządu, który według wszelkich przesłanek nie uzyska wotum zaufania, dostaną tradycyjnie rozumiane odprawy?
Nie, bo ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie przewiduje odprawy sensu stricto. Przewiduje natomiast odpowiadające jej świadczenia, których wysokość uzależniona jest od okresu pełnienia funkcji np. ministra. Jeśli jest on krótszy niż trzy miesiące, to wysokość kwoty będzie równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu; jeśli dłuższy niż dwanaście miesięcy – będzie równa trzymiesięcznemu wynagrodzeniu. Ostatnia suma jest przewidziana dla członków rządu, który ustąpił.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od początku 2025 roku część osób pobierających rentę socjalną może otrzymać tzw. dodatek dopełniający. Świadczenie w wysokości 2520 zł jest wypłacane razem z rentą socjalną. Co trzeba wiedzieć o tym dodatku? Kiedy konieczne jest złożenie wniosku?
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Przez lukę w przepisach dane liczącego na poufność sygnalisty mogą poznać osoby nieuprawnione. Prawnicy apelują o nowelizację. Resort rodziny zaleca natomiast, by stosować wykładnię uwzględniającą interes publiczny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu - wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym.
Konsekwencje zostaną wyciągnięte - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz o czterech czynnych wojskowych, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do zaginięcia min przeciwczołgowych. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. To w związku z tą sprawą - jak wyjaśnił szef MON - odwołany został także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen dyw. Artur Kępczyński.
Jak wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu, poparcie dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona spadło o dwa punkty procentowe w porównaniu z również niekorzystnym wynikiem z listopadowego sondażu. Tym razem deklarowane poparcie zbliżyło się do poziomu z 2018 roku, gdy krajem wstrząsały protesty "żółtych kamizelek".
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas