Osiągnięcie wieku emerytalnego i odpowiedniego stażu pracy nie może być wyłączną przyczyną wypowiedzenia umowy pracownikowi mianowanemu.
Wymówienia nie można też uzasadniać ogólną polityką kadrową ani powoływać się na przyszłe zamierzenia organizacyjne. [b]Należy wskazać konkretne przyczyny dotyczące konkretnego pracownika – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną prezesa Najwyższej Izby Kontroli (sygn. I OSK 439\10). [/b]
[srodtytul]Skuteczna skarga[/srodtytul]
Prezes NIK wypowiedział pracę Teresie W., pracownikowi mianowanemu. Powołał się na art. 93 ust. 2 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1817EAA9B10F51953452AEAA1E4E6648?id=248494]ustawy o NIK[/link], zgodnie z którym można rozwiązać stosunek pracy za wypowiedzeniem w razie osiągnięcia wieku i stażu pracy wymaganych do nabycia prawa do emerytury. Teresa W. ukończyła 65 lat i ma ponad 40-letni staż. Brano również pod uwagę potrzebę zatrudnienia nowych pracowników.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę urzędniczki, która zarzuciła, że decyzja o wypowiedzeniu dyskryminuje ją ze względu na wiek. Uchylając decyzję prezesa NIK, sąd zwrócił uwagę, że poza osiągnięciem wieku i stażu pracy wymaganych do nabycia prawa do emerytury pracodawca powinien wskazać na konkretne okoliczności takiej decyzji.