Pochodzenia niektórych z tych błędów trudno dociec. Do powstania innych doszło często przez kontaminację dwóch poprawnych form lub podobieństwo do innego – poprawnego – zwrotu.
1. Brać ?coś na tapetę
Bardzo popularny zwrot, który chyba na dobre zadomowił się w mowie potocznej, a powinien brzmieć: brać coś na tapet, czyli stół. Nie jest jednak ani poprawny, ani logiczny. Oprócz „brania czegoś na tapetę" często mówi się „być na tapecie", „znaleźć się na tapecie". Być może stąd wywnioskowano, że nie chodzi wcale o tapet, ale właśnie o tapetę. Długo można by dociekać związku tapety do oklejania ścian z tym wyrażeniem, aczkolwiek nie jest niemożliwością go znaleźć. Istotne natomiast jest to, aby mieć świadomość, jaką poprawną postać ma to wyrażenie.
2. Półtorej ?roku
Dość często niestety słyszy się, jak ktoś mówi: za półtorej roku, za półtorej miesiąca. Nie jest to forma poprawna. Powinniśmy powiedzieć: za półtora roku i za półtora miesiąca. „Półtorej" łączymy jedynie z rodzajem żeńskim rzeczownika, np. Pociąg odjeżdża za półtorej godziny.
3. Ogłaszać ?coś wszem ?i wobec
Spójnik jest tu zbędny. Poprawnie powiemy: ogłaszać wszem wobec – na wzór dawnych konstrukcji: „wszem wobec i każdemu z osobna". Wyrażenie „wszem wobec" oznacza „wszystkim razem". Ten związek frazeologiczny dzisiaj odczytywany jest jako „do wiadomości wszystkich". Przestał funkcjonować jako pierwotne „każdemu z osobna".
4. Potencjalne możliwości ?i akwen wodny
Dość często spotykane pleonazmy, inaczej masło maślane. Należy ich zdecydowanie unikać, ponieważ nie wnoszą nowej treści, są jedynie powtórzeniem tego samego znaczenia. O potencjalnych możliwościach słyszy się często w radiu, telewizji, z ust polityków, czasami nawet dziennikarzy. Spotykamy się z potencjalnymi możliwościami zawodnika czy ucznia, który jest zdolny, ale leniwy. Tymczasem, jak podaje „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" W. Kopalińskiego, „potencjalny" to: „możliwy, mogący ujawnić się, powstać w określonych warunkach". Można zatem powiedzieć, że komuś grozi potencjalne niebezpieczeństwo, ktoś może liczyć na potencjalną wygraną. Wyrażenie „potencjalne możliwości" oznacza natomiast to samo co możliwe możliwości.