Kinga Olszewska

Zapobieganie nieprawidłowościom i nadużyciom w organizacjach

Nieprawidłowości i nadużycia mogą w istotny sposób wpływać niekorzystnie na finanse jednostki, prowadząc do poważnych strat finansowych, spowodować utratę zaufania klientów, a także sankcje karne. Potrzeba wykrywania i zapobiegania tym zagrożeniom to przyczyna funkcjonowania audytu śledczego.

Jaką rolę w języku polskim pełnią zdrobnienia

Wstać raniutko. Kanapka z masełkiem, kawka, herbatka, do tego ciasteczko. Potem papierosek. Wyszykować się w godzinkę. I szybciutko do pracy. Czym są zdrobnienia w języku polskim i jaką pełnią w nim rolę?

Polszczyzna w urzędzie: określenie czasu - odmiana nazw miesięcy, lat, dni

Współczesnego człowieka cechuje pośpiech, a czas jest obecnie najcenniejszą walutą. Zatrzymajmy się na chwilę nad określeniami czasu, których używamy na co dzień. Czy poprawnie?

Jak składać życzenia bożonarodzeniowe w pracy

Oficjalne życzenia świąteczne możemy złożyć zarówno drogą mailową, jak i za pośrednictwem poczty tradycyjnej czy kuriera. Nie wypada ich jednak przesyłać SMS-em. Taki sposób pozostawmy dla bliższych lub dalszych znajomych. W miarę możliwości warto przekazać je szefowi czy współpracownikom osobiście lub w trakcie rozmowy telefonicznej. Jak składać życzenia bożonarodzeniowe w pracy?

Nazwy programów wielką literą

O nich się często mówi i pisze. Nie są to znani politycy ani celebryci, tylko programy: rządowe, unijne itp. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zadomowiły się w naszej rzeczywistości na dobre. Ich użycie w piśmie może nastręczać pewnych trudności, tym bardziej że prostej odpowiedzi na pytanie o ich poprawny zapis nie odnajdziemy w słownikach ortograficznych.

#RZECZoBIZNESIE: Magdalena Cicharska: Polacy boją się i porażki i sukcesu

- Jedną z barier ograniczających nas przed pasywnym sukcesem finansowym jest to, że z pokolenia na pokolenie uczymy młodych ludzi, że mają skończyć studia, zdobyć dobrą pracę i z tej pracy czerpać pieniądze. I że to jest jedyna droga - mówiła Magdalena Cicharska, ekonomistka z SGH

#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Kurdziel: Poczta Polska liderem na Jedwabnym Szlaku 2.0

- Polska stanie się centrum logistycznym dla Europy i dla Dalekiego Wschodu. Chcemy być liderem budującym przyjazne środowisko dla e-commerce. Przepływ towarów musi działać oczywiście w obie strony. Pociągi muszą wracać też pełne od nas – mówił Grzegorz Kurdziel.

Niższe prognozy to wzrost ryzyka dla budżetu

- Na pewno niektóre z czynników, które obniżały tempo wzrostu gospodarczego się utrzymają. Słabsze wyniki były spowodowane zapaścią w inwestycjach publicznych i prywatnych, np. w sektorze budowlanym – mówił Grzegorz Siemionczyk, dziennikarz „Rzeczpospolitej”

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kilian: Czy rząd uratuje polski węgiel?

- Mamy potężne pokłady węgla kamiennego czy brunatnego, ale efektywność wytwarzania z nich paliwa jest ograniczona przez możliwości fizyki i technologiczne. Powinniśmy szukać rozwiązań, które dałyby nam niezależność i pewność dostaw o określonej cenie zapewniającej konkurencyjność gospodarki – mówił Krzysztof Kilian, minister łączności w rządzie Hanny Suchockiej, wiceprezes Polkomtelu i prezes grupy energetycznej PGE.

#RZECZoBIZNESIE: Zbigniew Lazar: Zmiana wizerunku nie zmieni reputacji firmy

- Barack Obama użył słów „szminka na śwince", które oznaczają, że jeśli nie zmienimy rzeczywistości, to bez względu na to, ile szminki położymy na świnkę, ona i tak świnką pozostanie – mówił Zbigniew Lazar, prezes Modern Corp., specjalista od wizerunku