Reklama
Rozwiń

Jaką rolę w języku polskim pełnią zdrobnienia

Wstać raniutko. Kanapka z masełkiem, kawka, herbatka, do tego ciasteczko. Potem papierosek. Wyszykować się w godzinkę. I szybciutko do pracy. Czym są zdrobnienia w języku polskim i jaką pełnią w nim rolę?

Aktualizacja: 24.03.2018 14:37 Publikacja: 24.03.2018 12:26

Jaką rolę w języku polskim pełnią zdrobnienia

Foto: AdobeStock

Według „Słownika języka polskiego" PWN są to wyrazy pochodne oznaczające przedmiot mniejszy od przedmiotu, którego nazwa jest jego podstawą, np. domek, okienko, lub wyrażające pozytywne nastawienie mówiącego do przedmiotu wypowiedzi, np. synek. Zastanawiać może ostatnia część definicji – czy zawsze jest to nastawienie pozytywne? Często zdrobnień używa się, aby wyrazić pogardliwy, negatywny, nieraz ironiczny stosunek do danego obiektu, np. warszawka, przyjaciółeczka, prezesik, dyrektorek czy komendancik. Zdrobnienie (łac. deminutivum) wyraża formy pieszczotliwe, które określają pozytywny stosunek do kogoś/czegoś, gdy tego kogoś / to coś nazywamy, lub pozytywny stosunek do osoby, do której mówiący się zwraca. Na przykład, gdy mama mówi do dziecka, często używa zdrobnień, opisując świat, aby wyrazić swoje uczucia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono