Granice reformy sądów

Długo jeszcze nie ucichną spory o reformy na szczytach Temidy, czyli KRS i SN, a już wraca pomysł, a nie jest nowy, zmian w strukturze sądów. Przestrzegam jednak przed rozpoczynaniem nowej reformy, dopóki nie będzie efeków porzednich.

Aktualizacja: 27.01.2018 14:02 Publikacja: 27.01.2018 11:55

Granice reformy sądów

Foto: Fotolia.com

Sądownictwo polskie przypomina piramidę. W efekcie wielu sędziów jest tuż przed awansem albo tuż po nim. Są cztery szczeble sądów, a w każdym stanowiska prezesów i przewodniczących wydziałów oraz ich zastępców. Gdyby tę piramidę dało się spłaszczyć, nie byłoby źle także dla niezależności sędziów.

Drugim problemem jest rozbudowana sieć prawie 400 sądów, w tym ponad 300 rejonowych. Jest więc sąd niemal w każdym powiecie. To organizacyjny skansen, jeśli się zważy, że żyjemy w dobie internetu i prawie każdy ma samochód. Nie ma istotnego uzasadnienia, by sąd, do którego przeciętny obywatel idzie kilka razy w życiu, musiał być bliżej niż miejsce pracy, a dojeżdża do niej codziennie.

Z drugiej strony także wśród sędziów następuje specjalizacja, a to wymaga ich większej liczby w sądach, które oczywiście mogą mieć filie i wydziały zamiejscowe. Wiemy jednak, jaki opór budziły podobne zmiany w czasie tzw. likwidacji najmniejszych sądów przez Jarosława Gowina.

Z pewnością struktura sądów wymaga przeanalizowania. Chodzi jednak o to, że sądy przechodzą obecnie trzy strukturalne reformy oraz wiele reform procedur sądowych i prawa, takich jak skrócenie okresów przedawnienia, które istotnie mogą ograniczyć liczbę spraw do sądów wpływających. Trzeba dokończyć te konieczne reformy i poczekać na efekty zamiast rozpoczynać nowe.

Może się bowiem okazać, że dotyczyć one będą sądownictwa, które przeszło do historii.

Byłoby źle, gdyby zostały tylko zmiany. Celem są przecież nie one, ale ich efekty.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem