Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych przedstawił Monice F. 172 zarzuty dyscyplinarne, związane przede wszystkim z nieusprawiedliwioną nieterminowością w sporządzaniu uzasadnień orzeczeń (168 zarzutów).
Czytaj także: Rzecznik Dyscyplinarny stawia zarzuty sędziom za opóźnienia w uzasadnieniach
W komunikacie Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych – sędzia Piotr Schab – wylicza, że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 sierpnia 2018 r. Monika F. była zobowiązana do sporządzenia 280 uzasadnień do wydanych orzeczeń. W 2015 r. sporządziła ona 97 uzasadnień, z których tylko 23 w ustawowym terminie lub z przekroczeniem ustawowego terminu lecz z zachowaniem terminu przedłużonego zarządzeniem Prezesa Sądu (24%). W 2016 r. sporządziła 91 uzasadnień, z których tylko 27 w ustawowym terminie lub z przekroczeniem ustawowego terminu lecz z zachowaniem terminu przedłużonego zarządzeniem Prezesa Sądu (30%). W 2017 r. sporządziła 61 uzasadnień, z których tylko 10 w ustawowym terminie lub z przekroczeniem ustawowego terminu lecz z zachowaniem terminu przedłużonego zarządzeniem Prezesa Sądu (16%). W okresie od 1 stycznia 2018 r. do31 sierpnia 2018 r. sporządziła 31 uzasadnień, z których żadnego w ustawowym terminie lub z przekroczeniem ustawowego terminu lecz z zachowaniem terminu przedłużonego zarządzeniem Prezesa Sądu. W powyższym okresie obwiniona Monika F. sporządziła 87 uzasadnień po 60 dniach od dnia wpływu wniosku o sporządzenie uzasadnienia (31%).
Jak czytamy w komunikacie, zarzucane Monice F. przewinienia służbowe spowodowały ewidentny uszczerbek dla szeroko rozumianego dobra wymiaru sprawiedliwość godząc w jego powagę i narażając na konieczność zapłaty stosownych kwot pieniężnych przez Skarb Państwa na rzecz pokrzywdzonych (w sprawach których stwierdzono przewlekłość postępowania), a ponadto narażając strony na negatywne skutki związane z koniecznością oczekiwania na ostateczne zakończenie postępowania. – Od sędziego wymagany jest przymiot nieskazitelności charakteru. Sędzia ma prawny, moralny i społeczny obowiązek postępowania zgodnego z prawem, w sposób stanowiący wzór dla innych, którego efektem powinno być wzbudzanie społecznego szacunku – wskazano w komunikacie.
Dalej rzecznik podaje, że Monika F. stwierdziła w toku postępowania, że jest „sędzią liniowym". – Ma zatem zasadniczy wpływ na to jak postrzegany jest sędzia przez tzw. zwykłych ludzi, których sprawy są głównym przedmiotem wydawanych przez obwinioną rozstrzygnięć jako sędziego pełniącego służbę w sądzie rejonowym. W tym kontekście notoryczna nieterminowość sporządzaniu uzasadnień wydawanych orzeczeń jest deliktem dyscyplinarnym o znacznej szkodliwości społecznej, generującym negatywny odbiór społeczny, w szczególności w przypadku braku wyciągania konsekwencji dyscyplinarnych wobec sędziego nagminnie naruszającego przepisy prawa w tym zakresie – tłumaczy sędzia Piotr Schab.