Uczestnikami warszawskiej konferencji są także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz profesorowie wydziałów prawa w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, specjaliści prawa administracyjnego i wspólnotowego.
Na Zamku Królewskim w Warszawie 80 uczestników kolokwium ma omawiać wpływ najnowszego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na przepisy i praktykę państw członkowskich dotyczące możliwości wznawiania spraw zakończonych ostatecznymi decyzjami administracyjnymi oraz prawomocnymi wyrokami sądów krajowych. Zasadniczą kwestią są konsekwencje prawne, gdy takie decyzje i wyroki okażą się niezgodne z prawem wspólnotowym.
W państwach UE zasadą jest, iż niezgodność z prawem wspólnotowym jest traktowana tak samo jak niezgodność z prawem krajowym, jednak w konkretnych sprawach sądy nadal mają wątpliwości. Organizatorem kolokwium jest Naczelny Sąd Administracyjny. Raport generalny będący podstawą dyskusji opracował, opierając się na raportach krajowych, sędzia NSA prof. Stanisław Biernat.
Stowarzyszenie Rad Stanu i Naczelnych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej powstało w 2000 r. Zrzesza organy najwyższej instancji sądowej kontroli działalności administracji publicznej państw członkowskich UE, w tym istniejące w kilku państwach rady stanu. Członkiem stowarzyszenia jest też Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Co dwa lata stowarzyszenie organizuje kolokwia poświęcone wybranej problematyce. Poprzednie, XX, odbyło się w 2006 r. w Lipsku, w Niemczech. Prezesem Stowarzyszenia jest prof. Janusz Trzciński, prezes NSA.