Powiaty nie chcą oddać sądów i prokuratur

Skutkiem likwidacji małych jednostek będzie zwiększenie kosztów dochodzenia swoich praw oraz wydłużenie postępowań

Aktualizacja: 19.08.2009 08:00 Publikacja: 19.08.2009 04:02

Powiaty nie chcą oddać sądów i prokuratur

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Tak uważa Związek Powiatów Polskich, który interweniuje w tej sprawie u ministra sprawiedliwości.

[b]Czy resort planuje likwidację sądów i prokuratur rejonowych, w których orzeka do dziesięciu sędziów lub pracuje do pięciu prokuratorów?[/b] – pytają ministra Andrzeja Czumę powiaty.

Odpowiedź jeszcze nie nadeszła, ale o tym, że trwa taka reorganizacja, wiadomo od kilku miesięcy. Kilkaset najmniejszych wydziałów sądów już zniknęło z mapy administracyjnej sądownictwa.

Związek Powiatów Polskich prosi więc ministra o wyjawienie planów MS w tej sprawie.

– Zebraliśmy sygnały od powiatów i zdecydowaliśmy się zasięgnąć informacji u samego źródła – tłumaczy „Rz" Kazimierz Kotowski, prezes Zarządu ZPP.

I dodaje, że kiedy tworzono powiaty, miały zabezpieczać wszelką dostępność do usług publicznych, w tym do sądu i prokuratury. Przypomina też, że [b]to właśnie samorządy zadbały o infrastrukturę dla sądów i prokuratur, a teraz mają one zniknąć.[/b]

– Organy wymiaru sprawiedliwości, patrząc historycznie, były czynnikiem miastotwórczym – wyjaśnia powód niezadowolenia z ministerialnych pomysłów prezes Kotowski.

„Bezpośrednim skutkiem wejścia w życie tych pomysłów będzie pogorszenie dostępu do usług publicznych, zwiększenie kosztów dochodzenia swoich praw oraz wydłużenie czasu postępowań" – piszą powiaty do ministra.

Powód? Transport jest coraz droższy, a do dalej położonego sądu trzeba się będzie przecież dostać. Negatywnie może się to odbić także na budżecie sądownictwa – świadkowie mogą częściej unikać sądów. Faktem jest, że MS od dawna pracuje nad reorganizacją mapy sądownictwa. Od kilkunastu miesięcy badane jest obciążenie sądów i monitorowana ich praca.

– Powoli zaczynamy restrukturyzować – przyznaje w rozmowie z „Rz" Jacek Czaja, wiceminister sprawiedliwości. Twierdzi, że przez wiele lat mnożono sądy, nie zważając na to, że wymierzanie sprawiedliwości obciąża głównie te duże.

W lipcu tego roku z mapy administracyjnej sądownictwa zniknęło ponad 100 wydziałów grodzkich. Kolejne są przygotowywane do likwidacji. Sprawy, które prowadziły, trafią teraz do wydziałów cywilnych lub karnych.

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/08/18/powiaty-nie-chca-oddac-sadow-i-prokuratur/]Skomentuj artykuł[/link][/b][/ramka]

Tak uważa Związek Powiatów Polskich, który interweniuje w tej sprawie u ministra sprawiedliwości.

[b]Czy resort planuje likwidację sądów i prokuratur rejonowych, w których orzeka do dziesięciu sędziów lub pracuje do pięciu prokuratorów?[/b] – pytają ministra Andrzeja Czumę powiaty.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem