Ponieważ kadencja sędziego TK trwa dziewięć lat, wszystko wskazuje na to, że przez następne sześć lat będzie on pełnił funkcję prezesa. Z kolei nowym wiceprezesem TK będzie Stanisław Biernat (jego kontrkandydatem był Mirosław Granat).
Stanowiska sędziów TK objęli z kolei wybrani przed kilkoma dniami przez Sejm: adw. Stanisław Rymar, prof. Piotr Tuleja i prof. Marek Zubik. W czwartek upłynęła kadencja czterech sędziów TK (w tym dotychczasowego prezesa i wiceprezesa), w TK zostało więc jeszcze jedno nieobsadzone stanowisko, ale procedura wyborcza już ruszyła.
Andrzej Rzepliński (ur. w 1949 r. w Ciechanowie) w 1971 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, przechodząc kolejne szczeble kariery naukowej aż do stopnia profesora. Jest z tą uczelnią związany, specjalizuje się w kryminologii i tematyce praw człowieka.
– Cenię prof. Rzeplińskiego za zasługi dla kryminologii, ale [b]jestem też pod wrażeniem jego działalności w Fundacji Helsińskiej, głoszenia śmiałych, nie zawsze popularnych poglądów[/b] – powiedział „Rz” prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.
Prof. Rzepliński jest autorem licznych publikacji naukowych. Doradzał też rządowym instytucjom: był członkiem Komisji Reformy Prawa Karnego przy MS , w l. 1998 – 2000 jako doradca prawny ministra-koordynatora ds. służb specjalnych przygotowywał projekt ustawy o IPN. Brał udział w pracach licznych komisji parlamentarnych. W 1998 r. kandydował na szefa GIODO (zabrakło mu dwóch głosów), a w 2005 r. na rzecznika praw obywatelskich.