Na bezpłatną pomoc podczas postępowania dyscyplinarnego mogą liczyć przedstawiciele kilkunastu zawodów: aptekarze, architekci, inżynierowie budownictwa, urbaniści, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, diagności laboratoryjni, lekarze, dentyści, weterynarze, pielęgniarki, położne, psychologowie, nauczyciele, rzecznicy patentowi, syndycy, technicy dentystyczni, tłumacze, brokerzy ubezpieczeniowi, maklerzy, doradcy inwestycyjni, księgowi, rzeczoznawcy majątkowi, zarządcy nieruchomościami oraz pośrednicy w obrocie nimi.
– Ta lista nie jest zamknięta, czekamy na zgłoszenia od tych wszystkich, którzy czują się poszkodowani w wyniku postępowania dyscyplinarnego – mówi Piotr Kubaszewski z Fundacji Helsińskiej. – Dla przykładu powiem tylko, że interesujemy się zasadami postępowania dyscyplinarnego w stosunku do myśliwych. Zgodnie z przepisami nie mogą się oni odwołać do sądu od większości kar nakładanych przez związek łowiecki. Jest to możliwe jedynie w sprawie skreślenia z listy członków związku.
Już teraz każda osoba będąca stroną postępowania dyscyplinarnego przed sądami dyscyplinarnymi w samorządach zawodów zaufania publicznego oraz zawodów regulowanych może liczyć na bezpłatną pomoc prawną fundacji.
Do końca czerwca ma powstać także specjalna strona internetowa
, na której uczestnicy postępowań będą mogli znaleźć informacje o przepisach, a także orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.