Prace nad nowelą kodeksu postępowania cywilnego, które taką zmianę mają wprowadzić, przedłużają się, i jak powiedział „Rz", prof. Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości zajmujący się informatyzacją sądów, powrót do pieczęci może nastąpić nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.
Pokłosie wyroku Trybunału
Już niemal dwa lata sądy cywilne mają ogrom zbędnej pracy z powodu zakazu wydawania klauzul wykonalności w formie pieczęci. Problem powstał po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 22 listopada 2010 r. (sygn. P 28/08) zakwestionował stosowany dziesiątki lat prosty sposób nadawania klauzuli wykonalności. Wcześniej ta czynność zajmowała sędziemu kilka minut, teraz zaś sądy, które zastosowały się do wyroku TK, muszą wydać odrębne postanowienie i napisać uzasadnienie. Dodajmy, że dotyczy to kilku milionów wyroków rocznie. Bez prawidłowej klauzuli komornik nie może zaś wszcząć egzekucji.
Rozprawa przed Sądem Najwyższym, który zajmował się pytaniem prawnym krakowskiego Sądu Okręgowego dotyczącym tej kwestii, problemy te potwierdza. W sprawie z powództwa spółki z o.o. przeciwko Aleksandrze R. i Jakubowi K. sąd rejonowy wyrokiem zaocznym zasądził zapłatę 6,1 tys. zł i nadał wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności właśnie w formie pieczęci. Spółka wystąpiła o nadanie klauzuli zgodnie z wyrokiem Trybunału, a więc na odrębnym druku, w dodatkowym postanowieniu. Sąd odmówił wydania odrębnego postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności i dodatkowej pieczęci, uznając, że stara wystarczy.
Pytanie do SN
Od tej odmowy spółka odwołała się do sądu okręgowego, wskazując, że po wejściu w życie wyroku TK nadanie klauzuli wymaga odrębnego postanowienia. Umieszczenie na prawomocnym orzeczeniu tylko pieczęci nie spełnia tych warunków, i daje komornikowi podstawę do odmowy wszczęcia egzekucji. Dodajmy, że nie tylko komornicy, ale też sądy różnie podchodzą do tego problemu. Niektóre uważają, że wyrok TK dotyczył tylko kwestii porządkowych, a sądy mogą nadal przystawiać same pieczęcie.
Innego zdania jest Jarosław Świeczkowski, były prezes Krajowej Rady Komorniczej. Uważa, że sądy powinny wystawiać odrębne postanowienia, ale komornik powinien stosować się także do tradycyjnej pieczęci.