Mężczyzna zwrócił się do prezesa sądu rejonowego o przesłanie mu wszystkich wyroków, wraz z uzasadnieniem z lat 2010 – 2014, wydanych w sprawach rejestrowanych w repertorium C sądu. Zaznaczył jednocześnie, że informacje mogą zostać np. zapisane na płycie CD/DVD.
Powołał się przy tym na Konstytucję oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Prezes nie zakwestionował kategorii żądanych danych, jako informacji publicznych. Wezwał jednak wnioskodawcę, by ten uzupełnił wniosek, poprzez wykazanie w terminie czternastu dni, że ich udostępnienie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Dodał, iż w przeciwnym wypadku będzie zmuszony do odmowy rozpatrzenia wniosku.
Zdaniem prezesa, udzielenie informacji w żądanej formie wymaga jej przetworzenia, poprzez anonimizację zawartych w wyrokach danych osobowych. Czynność ta, z uwagi na znaczną ilość, bo aż ponad stu trzydziestu wyroków, wymagałaby zaangażowania dodatkowych sił i środków.
W odpowiedzi mężczyzna nie zgodził się z zakwalifikowaniem zestawienia wyroków do kategorii informacji przetworzonej. Stwierdził, że jej przygotowanie polega wyłącznie na wykonaniu czynności czysto mechanicznych i nie może być mowy o konieczności wykazania szczególnej istotności informacji dla interesu publicznego.