W piątek, 29 sierpnia br. w Sejmie RP odbyło się kolejne posiedzenie Podkomisji Nadzwyczajnej przy Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podczas którego omówiono senacki projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych (druk 2415).
Projekt przewiduje zmianę ustrojową polegająca na wyróżnieniu stanowiska rzecznika dyscyplinarnego, który powinien mieć większą niezależność oraz niezależne wybory rzecznika dyscyplinarnego i wzmocnienie jego pozycji. W projekcie senackim przewidziane są też zmiany w kadencyjności (wydłużenie kadencji samorządowych z 3 do 4 lat). Poruszono również kwestie podpisywania uchwał, dotychczasową praktykę i konieczność ujednolicenia zasad.
Minister Jerzy Kozdroń wskazał, iż odbyło się już pierwsze czytanie i projekt ten nie budził kontrowersji, a stanowisko rządu jest pozytywne. W ocenie resortu należy jedynie doprecyzować przepisy i poprawić dotychczasowe niedociągnięcia legislacyjne.
- Projekt senacki, zaopiniowany pozytywnie uchwałą KRRP, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska radcowskiego. Założenia projektu zmierzają do przyspieszenia postępowań dyscyplinarnych i wzmocnienia roli pionu dyscyplinarnego - podkreślił mec. Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Do powyższego stanowiska przychylił się także adw. Bartosz Grohman wskazując, że kierunek proponowanych zmian w ustawie Prawo o adwokaturze jest zgodny z oczekiwaniami środowiska adwokackiego. Wskazał, iż zmiany są zgodne z art. 17 Konstytucji RP i że Adwokatura postulowała wzmocnienie pionu dyscyplinarnego.