Problem długiego oczekiwania na opinie biegłych, a często także ich marna jakość powodująca konieczność zasięgnięcia kolejnych ekspertyz, to jedne z najpoważniejszych czynników wpływających na długotrwałość postępowań sądowych oraz postępowań przygotowawczych. Do tego stosunkowo niskie stawki wynagrodzenia powodują trudności z pozyskaniem opinii od ekspertów rzadkich specjalizacji.
Panaceum na te problemy ma być ustawa o biegłych sądowych, która ustanowi m.in. przejrzyste reguły ustanawiania biegłych. W aktualnym stanie prawnym brak jest aktu prawnego rangi ustawowej, który normowałby w sposób kompleksowy zasady wydawania opinii przez biegłych. Dotyczy to także sporządzania i wydawania opinii przez instytucje naukowe i specjalistyczne.
Czytaj więcej
Zamierzamy odbudować prestiż biegłego sądowego. Ich obecne wynagrodzenia są żenujące i należy je...
– Założeniem niniejszego projektu jest stworzenie mechanizmów pozwalających na dobór fachowych, odpowiedzialnych i bezstronnych osób do wykonywania obowiązków biegłych w postępowaniu sądowym, co ma fundamentalne znaczenie dla właściwej realizacji zadań wymiaru sprawiedliwości – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. – Zaproponowane rozwiązania, w tym proponowane zmiany zasad wynagradzania, spowodują większą atrakcyjność funkcji biegłego dla specjalistów z różnych dziedzin i specjalności, a w konsekwencji staną się czynnikiem realnie zwiększającym zainteresowanie ekspertów podjęciem współpracy z sądami i organami prowadzącymi postępowania przygotowawcze – zapowiada resort.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło w czwartek projekt założeń do ustawy o biegłych sądowych, k...