Na program Cyfrowy Sąd składa się wiele projektów, które mają być wprowadzane etapowo i modułowo (tzn. dodawane będą kolejne elementy, bez zmieniania całości) oraz poprzedzone pilotażami w wybranych sądach, zanim zaczną działać na skalę ogólnokrajową. Nad niektórymi z nich prace w resorcie są już dość zaawansowane. Pierwszym takim programem ma być „Digitalny asystent sędziego”, który ma stanowić „poligon doświadczalny” dla Cyfrowego Sądu.
Narzędzie ma służyć przede wszystkim w sprawach frankowym, ma automatyzować niektóre czynności z nimi związane. Asystent wyliczy więc rozliczenie świadczeń, da dostęp do bazy orzecznictwa TSUE w takich sprawach, a nawet na tej podstawie przygotuje projekt orzeczenia (zgodny z linią Trybunału). DAS testowany jest od 1 grudnia 2024 r. w Poznaniu, później podobne pilotaże mają objąć sądy w Warszawie oraz Olsztynie. Wdrożenie tego rozwiązania planowane jest do połowy przyszłego roku.
Czytaj więcej
Wiele zadań w wymiarze sprawiedliwości może zostać zautomatyzowanych i obsłużonych przez AI.
Informatyzacja sądów. Sędziom zależy na systemie repetytoryjno-biurowym
Kolejnym elementem Cyfrowego Sądu jest nowa wersja Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU 3.0), która ma pozwolić na automatyzację ekstrakcji i kategoryzacji danych z dokumentów oraz systemową komunikację z interesariuszami. System zintegrowano też z niektórymi rejestrami (KRS, REGON, CEIDG) oraz narzędziami Podpisu Elektronicznego czy e-Płatności. To narzędzie również ma być gotowe do połowy 2026 r.. Pilotażowym programem cyfryzacji objęty został też Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W jego ramach sprawy mają być prowadzone wyłącznie cyfrowo w oparciu o tzw. system repetytoryjno-biurowy. Tu z kolei zakończenie planowane jest na I kwartał przyszłego roku.
To właśnie Centralny SRB jest głównym postulatem środowiska sędziowskiego w kwestii informatyzacji. Ma on zapewnić automatyzację m.in. wyciągania danych z dokumentów oraz ich kategoryzacji. System ma też obejmować jednolitą przeglądarkę akt zintegrowaną z lokalnymi systemami sądów. Jego zakońcenie ma nastąpić do 2029 r. lNa razie pilotaż ten prowadzony jest, oprócz SOKiK, w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie i dwóch stołecznych sądach okręgowych. Elementem Cyfrowego Sądu ma być też wymiana akt w formie zdigitalizowanej między sądami a prokuraturą – pilotaż takich rozwiązań ma rozpocząć się w połowie 2025 r.