Iustitia składa donos na 20 sędziów z nowej KRS. "Stanęli po stronie zła"

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" złożyło do ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego Adama Bodnara zawiadomienie o popełnieniu przestępstw i złamaniu etyki przez sędziów związanych z tzw. nową Krajową Radą Sądownictwa.

Publikacja: 25.03.2024 10:25

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

W doniesieniu wskazano 20 osób, które były lub nadal są członkami tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa, 4 osoby, które były kandydatami na członków nowej KRS, ale nie zostały wybrane przez Sejm, a także wszystkie osoby, które podpisały listy poparcia sędziowskim kandydatom do nowej KRS.

Zdaniem Iustitii "już samo członkostwo, czy też chęć członkostwa wykwalifikowanego prawnika (sędziego) w organie, który z naruszeniem prawa europejskiego i polskiej Konstytucji zastąpił Krajową Radę Sądownictwa wyczerpuje znamiona przewinienia dyscyplinarnego".

KRS: powołanie neo-krs umożliwiło Zjednoczonej Prawicy realizację zamachu stanu

Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie Iustitii zawiadomienie ma na celu "spowodowanie pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej tych sędziów, którzy umożliwili władzy politycznej przejęcie kontroli nad kluczowym organem gwarantującym niezależność sądów - Krajową Radą Sądownictwa, co w efekcie doprowadziło do największego kryzysu konstytucyjnego i największej zapaści w wymiarze sprawiedliwości w wolnej Polsce". Jak podkreślono, "nie byłoby to możliwe bez udziału sędziów - czy to jako kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, czy jako osób udzielających im poparcia".

Iustitia stoi na stanowisku, że "powołanie neo-krs umożliwiło Zjednoczonej Prawicy realizację zamachu stanu polegającego na próbie likwidacji trójpodziału władzy. Jedynie dzięki postawie niezależnych sędziów i wspierających ich obywateli ten zamach nie został w pełni zrealizowany", dlatego należy pociągnąć do odpowiedzialności te osoby, "których rękami ów zamach był realizowany - po to, by podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości".

„Sędziowie powinni być ludźmi odważnymi i z zasadami. Tylko tacy mogą bronić obywateli przed nadużyciami. Sędziowie, którzy w czasie próby nie zdali egzaminu i stanęli po stronie zła, powinni za to odpowiedzieć” – mówi prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz.

Zdaniem stowarzyszenia postępowania dyscyplinarne w tej sprawie powinny być powierzone rzecznikom powoływanym przez ministra sprawiedliwości.

Czytaj więcej

KRS: czy będzie rewolucja? Oto projekt, którym zajmie się dziś rząd
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność