Rewolucja w TK poczeka. Są różnice zdań w koalicji

Sejm nie rozpocznie w tym tygodniu rozprawy z Trybunałem Konstytucyjnym w obecnym składzie — dowiedział się Onet. Powodem ma być brak porozumienia koalicjantów co do treści uchwał, które miały rozpocząć rewolucję w sądzie konstytucyjnym.

Publikacja: 06.02.2024 13:04

Rewolucja w TK poczeka. Są różnice zdań w koalicji

Foto: PAP/Paweł Supernak

Z informacji Onetu wynika, że odłożenia sprawy co najmniej do kolejnego posiedzenia Sejmu chciał marszałek Szymon Hołownia, który gości na Litwie. W rozmowie z dziennikarzami lider Polski 2050  wyraził wątpliwość, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu uda się przeprowadzić głosowania w tej sprawie. 

Czytaj więcej

Jak uzdrowić Trybunał Konstytucyjny. Decyzje mają zapaść szybko

Koalicjanci spierają się o sposób wprowadzania zmian w TK

- Nie zanosi się na to, by Sejm miał się tą sprawa zająć na najbliższym posiedzeniu — powiedział w poniedziałek w Wilnie Szymon Hołownia. 

Także Ludowcy chcą czasu na lepsze przygotowanie zmian w TK.

— Nie ma zgody co do tego, czy iść w tej sprawie ścieżką stricte prawną, czy dodawać do tych uchwał jeszcze elementy publicystyki politycznej. To jest niezwykle istotne i tu nie ma na razie porozumienia — usłyszał Onet od polityka PSL.

- Obywatele widzą, że Trybunał Konstytucyjny jest zainfekowany bezprawnością. Wszyscy wiemy, że trzeba to zmienić, więc jest to wyłącznie kwestia kalendarza. Póki co w harmonogramie Sejmu tego punktu nie ma, ale nie oznacza to, że nie może się tam znaleźć - mówił z kolei wicemarszałek Piotr Zgorzelski (PSL-TD).

Lewica popiera uchwały, ale nie chce się zgodzić na zmiany w konstytucji, które  proponuje m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (nowy rozdział w Konstytucji RP poświęcony Trybunałowi). Ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego uważa, że z Prawem i Sprawiedliwością nie można korygować ustawy zasadniczej, bo PiS ma na koncie wielokrotne jej złamanie.

W poniedziałek Robert Biedroń z Nowej Lewicy powiedział w TVN24 , że zapadły decyzje w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

- W tym tygodniu wydarzą się rzeczy, które będą zmieniały bieg historii Trybunału Konstytucyjnego — mówił.  

Czytaj więcej

Władysław Kosiniak-Kamysz o zmianach w TK i sądownictwie: Jeszcze trochę czasu

Zmiana konstytucji na horyzoncie

Ale propozycja Kosiniaka — Kamysza zdaje się zdobywać poparcie w kręgach bliskich premierowi. Główny legislator rządu Maciej Berek uważa, że sejmowe uchwały ws. TK byłyby nieskuteczne, a  jedyną ścieżką, która uporządkowałaby sytuację, jest zmiana konstytucji w taki sposób, aby na nowo wykreować Trybunał Konstytucyjny.

-  Chodzi o to, aby wybrać części składów nowego trybunału na różne okresy, a nie na pełną kadencję, aby nie było wrażenia, że parlament chce zawłaszczyć skład personalny TK — powiedział Maciej Berek w rozmowie z Business Insider Polska.

Przypomnijmy, że do zmiany konstytucji potrzebna jest większość co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz poparcie Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Czytaj więcej

Panel prawników

Panel prawników: Czy uchwały sejmowe mogą być podstawą do wprowadzania zmian w prawie?

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność