Nowe ustawy, zamiast zmian w konstytucji: PSL szuka rozwiązania sporu o sądy

Zespół prawników, którego powołanie zapowiada Marek Sawicki, marszałek senior, ma przygotować projekty ustaw porządkujące wymiar sprawiedliwości.

Publikacja: 29.01.2024 03:00

Marek Sawicki

Marek Sawicki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Trudno powiedzieć, jak to się ma do głoszonego przez lidera PSL, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza zamysłu zmiany konstytucji, w szczególności ustroju Trybunału Konstytucyjnego.

W ostatni piątek odbyło się spotkanie lidera PSL z prezydentem Andrzejem Dudą w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Marek Sawicki z PSL powiedział wtedy „Rz”, że zapewne poruszą oni też kwestie wymiaru sprawiedliwości. Ale wyraził przy tym sceptycyzm co do zmiany konstytucji.

– Nie ma teraz warunków na zmianę konstytucji, a utrzymywanie tego kryzysu, choćby do końca kadencji prezydenta Andrzeja Dudy, zdemoluje wymiar sprawiedliwości. Trzeba więc skorzystać ze zmian ustawowych, które prezydent by zaakceptował. Trzeba też pomyśleć o całym sądownictwie, w tym np. sądach pokoju, i jakiejś stałej weryfikacji wszystkich sędziów przez nową izbę. Ale nie ma mowy o zwalnianiu wszystkich sędziów czy prokuratorów. W tym celu zamierzamy powołać zespół ekspertów, prawników, którzy wypracują plan na uporządkowanie konfliktu wokół sądów i prokuratury – powiedział poseł Sawicki.

Czytaj więcej

Reset Konstytucji szansą na powrót do normalności. Kto jest za, a kto przeciw [INFOGRAFIKA]

Po spotkaniu wicepremier Kosiniak-Kamysz i prezydencka minister Małgorzata Paprocka powiedzieli „Rz”, że rozmowa z prezydentem dotyczyła spraw wojskowych i bezpieczeństwa. Mimo to poseł Sawicki potwierdził, że nie zmienia swego stanowiska co do reformy sądów i ruszy z pracami nad zespołem i projektami w najbliższym tygodniu.

Zdaniem Wiesława Kozielewicza, prezesa IOZ SN, dokonanie głębokich zmian w wymiarze sprawiedliwości bez zmiany konstytucji jest niemożliwe. Konieczne jest więc porozumienie sił politycznych co do zmiany rozdziału o sądach i trybunałach konstytucji m.in. w zakresie wyboru członków TK, zaskarżalności jego orzeczeń, sprecyzowania wyboru KRS i przekazania jej nadzoru nad działalnością administracyjną sądów, uregulowanie powołania i uprawnień prokuratora generalnego oraz likwidacji Trybunału Stanu i przekazanie jego zadań SN z udziałem ławników.

Inaczej sprawę ocenia prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW: – Dla naprawy ustroju wymiaru sprawiedliwości trzeba zorganizować coś w rodzaju okrągłego stołu, obejmującego ugrupowania parlamentarne i prezydenta. Bez ich współdziałania zmiany się nie udadzą. Zmiana konstytucji jest zaś o wiele trudniejsza i moim zdaniem nie należy tego robić dla doraźnych potrzeb politycznych, gdyż stabilność reguł ustrojowych jest wartością i ma zasadnicze znaczenie w demokratycznym państwie prawa. Tym regułom politycy powinni się podporządkować.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność