Jak poinformowała w komunikacie przewodnicząca KRS - sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka - na zakończonym w piątek posiedzeniu plenarnym Krajowej Rady Sądownictwa odbyło się pierwsze w historii, publiczne wysłuchanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. - Realizując postulat transparentności konkursów na stanowiska sędziowskie, Rada zmieniła Regulamin i wprowadziła zapis o wysłuchaniach uczestników konkursów na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym i Naczelnym Sądzie Administracyjnym podczas posiedzenia plenarnego - dodała.

Do obsadzenia w konkursie było siedem stanowisk sędziów izby karnej SN. Ubiegali się o nie:  Tomasz Błaszkiewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie, dr Anna Dziergawka - sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Jolanta Jeżewska - sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, Mieczysław Oliwa - sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, dr hab. Przemysław Palka - sędzia Sądu Rejonowego w Szczytnie,dr Marcin Rosiak - prokurator Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, Stanisław Andrzej Stankiewicz - sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Bartłomiej Starosta - sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie.

W wysłuchaniach wzięli udział: SSO dr Anna Dziergawka, SR Bartłomiej Starosta, prokurator dr Marcin Rosiak, SSA Stanisław Stankiewicz i SSA Mieczysław Oliwa.

- Sędzia Bartłomiej Starosta ograniczył swoją prezentację do złożenia wniosków o wyłączenie członków Rady. Oświadczył, że nie zamierza uczestniczyć w dalszej części wysłuchania - napisała w komunikacie przewodnicząca KRS.

Czytaj więcej

Były steward Emirates ma być sędzią. KRS znów nie widzi przeszkód

W głosowaniu Rada zdecydowała o przedstawieniu wniosku o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego wyłącznie SSO dr Anny Dziergawki, która otrzymała 12 głosów „za”. SSA Stanisław Stankiewicz otrzymał 11 głosów „za” i nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości, gdyż w głosowaniu brało udział 22 członków Rady. Pozostali kandydaci otrzymali odpowiednio mniejszą liczbę głosów - głosi komunikat przewodniczącej KRS.

Portal Onet.pl przypomina, że sędzia Dziergawka, jedyna, która przeszła w obecnym konkursie, dzięki nowej KRS dostała wcześniej awans do bydgoskiego Sądu Okręgowego, gdzie Zbigniew Ziobro zrobił ją wiceprezeską. Nieoczekiwanie do swoich akt osobowych dołączyła... pismo od bydgoskiego biskupa, który zaświadczał o jej kwalifikacjach moralnych i o tym, że jest ona praktykującą katoliczką.

Członek KRS, sanator Bogdan Zdrojewski, odnosząc się do kandydatury sędzi przyznał, że zaskoczyła go rekomendacja biskupa, bo jak zauważył, jest to rzadkość. Sędzia odpowiedziała, że sama wystąpiła o tę rekomendację. - Wiara jest dla mnie źródłem siły. Biskup bydgoski jest dla mnie ogromnym autorytetem - zapewniła.

Wniosek o powołanie sędzi trafi do prezydenta.