Koniec Izby Dyscyplinarnej. Co się zmienia w Sądzie Najwyższym

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej uruchamia weryfikację jej orzeczeń oraz przetasowania i procedury kadrowe.

Publikacja: 15.07.2022 06:39

Koniec Izby Dyscyplinarnej. Co się zmienia w Sądzie Najwyższym

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Od 15 lipca kompetencje zlikwidowanej tego dnia ID przejmuje nowo tworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej i rusza kalendarz licznych zmian i czynności procesowych.

Kalendarz zmian


Już 15 lipca pierwsza prezes Małgorzata Manowska ma wyznaczyć pięciu sędziów do przejściowego orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.


Czytaj więcej

Koniec Izby Dyscyplinarnej. Kosztowała nas ponad 1,2 miliarda złotych

Będą tam do czasu wytypowania co najmniej pięciu sędziów do IOD, co zajmie co najmniej miesiąc. Najpierw między 5 a 16 sierpnia pierwsza prezes w obecności Kolegium SN wylosuje spośród ponad 90 sędziów SN 33 kandydatów, z których prezydent wybierze 11 na pięcioletnią kadencję w IOZ. Prezydent nie ma ścisłego terminu. Ta piątka zacznie działać natychmiast.


Pełne ukonstytuowanie IOZ nastąpi nie wcześniej niż w drugiej połowie sierpnia, gdyż dopiero w ciągu tygodnia od wyznaczenia ostatniego sędziego do orzekania w IOZ pierwsza prezes SN ma zwołać zgromadzenie jej sędziów w celu wyboru trzech kandydatów na jej prezesa.

Jeszcze w lipcu, w ciągu najbliższego tygodnia, pierwsza prezes SN ma przedstawić każdemu z 11 sędziów byłej ID propozycje orzekania w którejś z czterech izb SN (Cywilnej, Karnej, Pracy, Kontroli Nadzwyczajnej), kierując się racjonalnym wykorzystaniem kadr SN, obciążeniem poszczególnych izb oraz doświadczeniem zawodowym sędziego. Sędziowie ci mają zaś z kolei siedem dni na przyjęcie lub odrzucenie propozycji – w tej sytuacji zostaliby przeniesieni z mocy prawa w stan spoczynku.


Terminy sądowe


Strony spraw dyscyplinarnych muszą pamiętać, że na pierwszym posiedzeniu w ich sprawie nowe składy dyscyplinarne, choćby w tym przejściowym składzie, mają rozpatrywać wydane przez ID środki, jak zawieszenie w czynnościach sędziego lub uchylenie mu immunitetu, obniżenie wynagrodzenia na czas zawieszenia.

W terminie sześciu miesięcy, licząc od 15 lipca, sędziemu, wobec którego wydany został przez SN z udziałem sędziego ID prawomocny wyrok dyscyplinarny lub któremu uchylono immunitet, przysługuje wniosek o wznowienie postępowania. Może oczywiście nie czekać i złożyć go od razu po sporządzeniu. Pierwsze posiedzenie SN w takiej sprawie powinno nastąpić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku, a orzeczenie zapaść w terminie 12 miesięcy od wniesienia sprawy do nowej izby.

Nowy regulamin


Prace przygotowawcze do wdrażania ustawy rozpoczęto bezpośrednio po jej wejściu w życie. Także zmiany regulacji wewnętrznych SN, zwłaszcza ws. biurowych.

Jak mówi sędzia Aleksander Stępkowski, rzecznik SN, Kancelaria Prezydenta poinformowała pierwszą prezes SN, że dotychczasowy regulamin SN nie będzie nowelizowany, ale zostanie przygotowany nowy. A jak się dowiadujemy, do projektu kierownictwo SN nie miało uwag. Możliwe, że będzie opublikowany w piątek lub w czwartek w nocy. Regulamin określa skład liczebny poszczególnych izb SN, które już tylko w związku z likwidacją ID mogą się zwiększyć. W każdym razie liczba etatów w Izbie Karnej i Cywilnej znacznie wzrośnie, odpowiednio do 39 i 43.

Nowy regulamin jest też niezbędny do wdrażania obecnych zmian, określa bowiem np. zasady losowania sędziów do testu niezależności sędziów – dużej nowej procedury.

7 dni 
mają sędziowie byłej ID na decyzję, czy nadal orzekać w SN

6 miesięcy
 mają ukarani przez ID na wniosek o wznowienie postępowania

Po 15 lipca nowe składy rozpoznają wydane przez ID decyzje w sprawach immunitetów 
i zawieszeń

Od 15 lipca kompetencje zlikwidowanej tego dnia ID przejmuje nowo tworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej i rusza kalendarz licznych zmian i czynności procesowych.

Kalendarz zmian


Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Edukacja i wychowanie
Ile kosztują korepetycje 2024? Ceny lekcji z polskiego, matematyki i angielskiego
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw