Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał we wtorek w mocy wyrok zaoczny w sprawie z powództwa olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna o ochronę dobrego imienia i godności. Wyrok nie jest prawomocny, ale ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Pozwany SN
Powództwo Pawła Juszczyszyna przeciwko Skarbowi Państwa — Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego oraz prezesowi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wpłynęło do Sądu Okręgowego w Olsztynie 7 czerwca 2021 r. Sędzia Juszczyszyn żądał ustalenia, że uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 4 lutego 2020 r., a dotycząca jego zawieszenia w czynnościach służbowych oraz obniżenia wynagrodzenia o 40 proc. na czas trwania zawieszenia, nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Domagał się także zaniechania naruszania swego dobrego imienia i godności poprzez nakazanie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego oraz Prezesowi Izby Dyscyplinarnej usunięcia tej uchwały ze strony internetowej SN oraz zakaz podawania jej do publicznej wiadomości w przyszłości.
Na początku sierpnia olsztyński sąd wydał już jeden wyrok w tej sprawie, korzystny dla zawieszonego sędziego, ale zaocznie. Stało się tak, ponieważ odpowiedź na pozew w tej sprawie wpłynęła po upływie wyznaczonego przez sąd terminu. Sąd Najwyższy złożył sprzeciw od wyroku zaocznego, więc Sąd Okręgowy w Olsztynie musiał ponownie rozpoznać sprawę.
Sąd utrzymał wyrok zaoczny i nakazał usunięcie decyzji Izby Dyscyplinarnej, która stała się podstawą zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna, gdyż - zdaniem sądu - że nie jest ona legalnym orzeczeniem.
Nie było podstaw formalnych do zawieszenia
Sąd ustalił, że zawieszenie sędziego Juszczyszyna w czynnościach służbowych przez prezesa Nawackiego miało charakter tymczasowy, dlatego w przeciągu 30 dni sąd dyscyplinarny musiał ocenić podstawy takiego zawieszenia. W przepisanym prawem terminie sąd dyscyplinarny stwierdził, że być może sędzia Paweł Juszczyszyn nie powinien żądać tych dokumentów, ale nie jest to podstawa, żeby go zawieszać, a więc stosować środek dyscyplinujący i zabezpieczający stosowany do najcięższych przestępstw i przewinień.