W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Jeśli odwołanie od takiej decyzji odrzucił jednoosobowo sędzia wadliwie powołany, to jego orzeczenie należy uznać za niebyłe.

Czytaj więcej

Bardzo ważny wyrok - TSUE o statusie nowych sędziów SN

Oświadczenie w sprawie orzeczenia TSUE wydała w czwartek Prokuratura Krajowa. Jej zdaniem wyrok ten łamie trzy zasady określone w unijnych traktatach: kompetencji powierzonych, poszanowania ustrojów konstytucyjnych państw członkowskich oraz pomocniczości, zgodnie z którą w dziedzinach, które nie należą do wyłącznych kompetencji UE, decyzje i działania podejmowane są na szczeblu krajowym.

W opinii Prokuratury Krajowej "uznanie wyroku TSUE wydanego poza traktatowymi umocowaniami w opinii (...) podważy stabilność polskiego sądownictwa i doprowadzi do chaosu prawnego w całej Unii Europejskiej", a "jego konsekwencją może być podważenie prawomocności orzeczeń każdego polskiego sędziego, który został powołany po reformie Krajowej Rady Sądownictwa. Tym samym zlikwiduje zasadę pewności prawa i trwałości orzeczeń sądowych", a to z kolei "skutkowałoby pozbawieniem obywateli zarówno Polski, jak i wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, których sprawy objęte są jurysdykcją polskiego wymiaru sprawiedliwości, skutecznej ochrony sądowej".

Czytaj więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości o wyroku TSUE w sprawie przenoszenia sędziów