Reklama
Rozwiń

Przed piątą rozprawą o kolizję prawa

W czwartek sędziowie TK mają kontynuować zadawanie pytań uczestnikom postępowania wywołanego wnioskiem premiera o zasady usuwania kolizji prawa europejskiego i orzeczeń TSUE z konstytucją.

Publikacja: 06.10.2021 17:05

Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie

Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas poprzedniego, czwartego posiedzenia wymiana zdań, a czasem pewnych kąśliwości, skupiła się na tym, z czego ma wynikać zasada pierwszeństwa prawa unijnego przed krajowym (takie pytanie zadał zresztą sędzia sprawozdawca Bartłomiej Sochański), a przedstawiciele rzecznika praw obywatelskich odpowiadali, że choć nie jest ona wprost zapisana w traktacie o Unii Europejskiej, to wynika z licznego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Orzecznictwa wyprowadzanego z zasady lojalnej współpracy w Unii, bez którego realizacja zapisanych celów UE byłaby niemożliwa. I choć organizacja sądownictwa należy do władz krajowych, to ocena tych rozwiązań już do TSUE. Prawnicy RPO przyznali, że konstytucja jest najwyższym prawem na obszarze Polski, i wskazywali, że szereg zmian w sądach nie spełnia standardów unijnych, a wprowadzono je ustawami i TSUE oraz inne sądy mają prawo je oceniać.


Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono