To zbrodnia sądowa - komentarze po decyzji I Prezes SN o odmrożeniu Izby Dyscyplinarnej

- To jest zbrodnia sądowa - tak o działaniu I Prezes SN mówi rzecznik Stowarzyszenia Themis sędzia Dariusz Mazur. Zaś karnista, dr hab. Mikołaj Małecki wskazuje, że prof. Manowska najpewniej odpowie karnie za decyzję przywracającą Izbę Dyscyplinarną do działania.

Publikacja: 17.07.2021 08:26

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny zdecydował jednak, że stosowanie nakładanych przez TSUE środków tymczasowych w sprawach dotyczących sądownictwa jest niezgodne z polską konstytucją.

Dzień później Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w składzie Wielkiej Izby orzekł, że polskie przepisy dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów są sprzeczne z prawem unijnym.

W piątek swoje stanowisko w tej spornej kwestii zabrała I prezes Sądu Najwyższego. - Wyłączne kompetencje do określania instytucjonalnych ram funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości posiada polski Ustawodawca i wobec kontrowersji i emocji, które zagadnienie to wywołuje - czas najwyższy, by z tych kompetencji skorzystał - oświadczyła I Prezes SN Małgorzata Manowska i uchyliła zarządzenie z maja 2020 r. ws. dyscyplinarek sędziowskich.

Postanowienie I Prezes SN oznacza, że Izba Dyscyplinarna wraca do działania zarówno na polu postępowań dyscyplinarnych, jak w kwestii uchylania sędziom immunitetów.

Rzecznik Stowarzyszenia Themis sędzia Dariusz Mazur w rozmowie z portalem Onet.pl podkreśla, działanie I Prezes SN jest całkowitym odrzuceniem prawa europejskiego. - Pani Manowska pomaga naszemu pseudo-Trybunałowi Konstytucyjnemu w niekonstytucyjnej zmianie ustroju naszego państwa. Ona przykłada rękę do prawniczej zbrodni - mówi sędzia Mazur.

- W przyszłości, gdy do Polski wróci praworządność, ta pani nie powinna mieć prawa pełnić funkcji w żadnym z zawodów zaufania publicznego. Nie powinna być sędzią, adwokatem, prokuratorem. Nie ma dla niej miejsca w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości po tej niesłychanej decyzji dotyczącej Izby Dyscyplinarnej. To, co zrobiła, to jest po prostu masakra - mówi sędzia Mazur.

- I Prezes SN nie ma prawa stwierdzać, że ani jej, ani instytucji, którą kieruje, nie obowiązuje prawo Unii - mówi Onetowi dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. - Wyroki i zabezpieczenia TSUE są skuteczne i wiążące tu i teraz, dla wszystkich, zwłaszcza dla funkcjonariuszy publicznych w państwie należącym do Unii Europejskiej - podkreśla.

- Dlatego ta decyzja może podpadać pod przepisy kodeksu karnego. Bo jeśli funkcjonariusz publiczny nie dopełnia obowiązków - a tym jest zignorowanie zabezpieczenia i wyroku TSUE - to dopuszcza się czynu karalnego z art. 231 kk. Zaś podejmowanie działań wbrew wyrokowi i zabezpieczeniu TSUE, czyli pełne przywrócenie Izby Dyscyplinarnej do działania jest przekroczeniem uprawnień, także z art. 231 kk - wskazuje dr hab. Małecki.

- To jest ewidentne działanie na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej oraz na szkodę jej obywateli. Bo to my, obywatele, będziemy dramatycznie stratni, jeśli sędzia, który będzie miał orzec w naszej sprawie cały czas "z tyłu głowy" będzie mieć świadomość, że jeśli zastosuje się do prawa unijnego, to może za to odpowiadać dyscyplinarnie. To, co zrobiła sędzia Manowska, w konsekwencji doprowadzi do podważenia niezawisłości sędziów w całej Polsce - mówi karnista.

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny zdecydował jednak, że stosowanie nakładanych przez TSUE środków tymczasowych w sprawach dotyczących sądownictwa jest niezgodne z polską konstytucją.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił