Reklama
Rozwiń

Izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego wybiera prezesa

Sędziowie nowej Izby Dyscyplinarnej SN wybierali we wtorek trzech kandydatów na jej prezesa. Są nimi prof. Jan Majchrowski (dostał najwięcej głosów), Małgorzata Bednarek i Tomasz Przesławski.

Aktualizacja: 29.01.2019 17:23 Publikacja: 29.01.2019 16:50

Izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego wybiera prezesa

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Spośród nich prezydent RP mianuje prezesa na trzyletnią kadencję.

Czytaj także: Startuje izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym. Czeka ją dużo pracy

Jak informuje Krzysztof Michałowski z SN, do tej pory w repertoriach liczącej obecnie 11 sędziów Izby Dyscyplinarnej od początku jej funkcjonowania (formalnie od 3 kwietnia 2018 r.), zarejestrowano 193 sprawy, głównie dyscyplinarne, nie tylko zresztą sędziów, ale wszystkich profesji prawniczych.

Izba już przystąpiła do rozpatrywania spraw. W okresie przejściowym kierował nią Jan Majchrowski. Ma ona dużą autonomię w SN. Zajmuje się też sprawami „pracowniczymi" sędziów Sądu Najwyższego. Jednym z pierwszych jej orzeczeń było postanowienie zobowiązujące „starych" prezesów SN do dopuszczenia do orzekania nowego sędziego Kamila Zaradkiewicza z Izby Cywilnej. Jego sprawa miała pośrednio znaczenie dla ośmiorga sędziów powołanych do SN według nowych zasad, ale do starych izb. Ich prezesi, z powodu trwającego wciąż sądowego sporu o reformy SN zarówno w Polsce, jak i Luksemburgu, nie dopuszczali ich do orzekania.

Jednym z zastrzeżeń strony sędziowskiej w tym sporze jest właśnie duża samodzielność Izby Dyscyplinarnej i obsadzenie jej zupełnie nowymi sędziami, wybieranymi według nowych zasad. Dla strony rządowej utworzenie uniezależnionego od środowiska sędziowskiego najwyższego organu dyscyplinarnego było jednym z najważniejszych priorytetów zmian na szczytach Temidy – by zaprowadzić realną odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Dodajmy, że w składach w tej izbie obok sędziów zawodowych orzekają także ławnicy.

Przed tygodniem trzech kandydatów na prezesa wybrała druga z nowych izb – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Trzema „starymi" kierują dotychczasowi prezesi, w tym dwóch przywróconych do orzekania. Podobnie jak pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, której kadencja upływa z końcem 2020 r.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono