W obecnym stanie prawnym adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci i osoby posiadające licencję syndyka, którzy starają się o wpis na listę kandydatów na kuratorów ustanawianych w postępowaniu rejestrowym są zwolnieni z obowiązku wykazywania wszelkich kwalifikacji, a więc nie tylko kwalifikacji „zawodowych" ale także pozostałych, np. niekaralności za określone przestępstwa umyślne.
Jak jednak pokazała praktyka, takie rozwiązanie budzi wątpliwości, zwłaszcza, że skazanie za przestępstwo lub wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych nie muszą automatycznie prowadzić do pozbawienia prawa do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego, biegłego rewidenta lub syndyka. Może bowiem dochodzić do sytuacji, w których postępowania dyscyplinarne, związane z popełnieniem czynu skutkującego skazaniem lub zakazem, są prowadzone i kończą się dopiero po wydaniu prawomocnego orzeczenia sądowego.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało, więc projekt zmiany rozporządzenia o kwalifikacjach wymaganych od kandydatów na kuratorów, który wprowadza obowiązek w myśl którego przedstawiciele zawodów prawniczych nie mogą być wpisani do rejestru dłużników niewypłacalnych jako osoby, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz nie mogą być odwołani prawomocnym postanowieniem sądu z funkcji syndyka lub kuratora z powodu nienależytego pełnienia obowiązków. Natomiast w dalszym ciągu adwokaci, radcowie, biegli rewidenci oraz syndycy będą zwolnieni z wymogu wykazywania odpowiedniego wyższego wykształcenia, ponieważ jak czytamy w uzasadnieniu projektu „w ich przypadku spełnienie warunku posiadania wyższego wykształcenia wynika już z samego faktu dopuszczenia do wykonywania zawodu".
Projekt rozporządzenia przewiduje ponadto, aby wśród danych osobowych ujawnianych na listach kandydatów na kuratorów znajdował się adres do korespondencji wraz z numerem telefonu kandydata, natomiast pominięto miejsce zamieszkania i adres ze względu na potrzebę ochrony prywatności kandydatów.
Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe