W dniu 10 kwietnia 2013 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej Senatu RP pod przewodnictwem senatora Piotra Zientarskiego, na którym m.in. procedowana była zmiana przepisów kodeksu postępowania cywilnego (druk senacki nr 318).
Zdaniem adwokatury, która aktywnie włączyła się w prace nad kodeksem, do najważniejszych zmian zaliczyć należy odejście od zasady, iż strona inicjująca postępowanie winna wskazać numer PESEL innych uczestników postępowań, z wyjątkiem dotyczącym postępowania EPU, jako szybkiej ścieżki wykorzystywanej obecnie głównie przez wierzycieli masowych, którzy i tak dysponują numerami PESEL pozwanych. Zamiast tego wprowadzono obowiązek podawania własnego numeru PESEL (odpowiednio NIP lub KRS) osoby inicjującej postępowania oraz nałożono na sąd z urzędu obowiązek weryfikowania numerów którymi posługują się strony postępowania.
Co ważne Senat odszedł od zasady penalizacji błędu we wskazaniu danych z art. 126 kpc we wszystkich rodzajach postępowań, na rzecz fakultatywnej penalizacji złej wiary lub niezachowania należytej staranności przy wskazaniu danych jedynie w elektronicznym postępowaniu upominawczym, co uzasadnione jest m.in. faktem, iż sąd orzeka w tym postępowaniu szybko, a więc nie ma czasu na weryfikowanie danych PESEL.
Pewne wątpliwości - zdaniem adwokatów - rodzi nowela art. 177 kpc wprowadzająca kolejne przesłanki zawieszenia postępowania, gdy powód nie wskaże sądowi danych (w terminie instrukcyjnym, wyznaczanym przez sąd) pozwalających na ustalenie numerów PESEL, NIP, KRS. - Praktyka pokaże jak będzie on stosowany.
Choć przepisy jeszcze nie zostały finalnie uchwalone, to środowisko adwokackie z zadowoleniem przyjmuje fakt, iż w sprawie proponowanych zmian został przyjęty rozsądny kompromis.