Tylko 25 proc. społeczeństwa pozytywnie ocenia dziś wymiar sprawiedliwości. Ministerstwo chce to zmienić.
Pomóc ma strategia na najbliższe lata (do 2020 r.). Ogłoszono ją właśnie podczas konferencji, która odbywa się w Warszawie. Spotkanie dotyczy wprowadzania strategii systemu wymiaru sprawiedliwości w kontekście zaleceń Rady Europy dla funkcjonowania sądownictwa. Według niej misją sądownictwa ma być zapewnienie prawa obywateli do sprawiedliwości w sposób sprawny, kompetentny i efektywny.
Spełnieniu tego zadania służyć mają cztery kierunki strategiczne: prawa obywateli w centrum uwagi wymiaru sprawiedliwości, poprawa sprawności, konsolidacja oraz poprawa efektywności wydatkowania środków.
Główne zadanie to jednak poprawa wizerunku całego wymiaru sprawiedliwości. W strategii zwraca się uwagę na lepszą obsługę interesanta (w tym komunikację z biurami podawczymi), zapewnienie humanitarnych warunków wykonywania kary, ułatwienie osadzonym powrotu do społeczeństwa czy zwiększenie dostępności do zawodów regulowanych. Nie obejdzie się też bez zwiększenia skuteczności i poprawy jakości procesów, rozwoju szkoleń czy skrócenia czasu obiegu dokumentów pomiędzy podmiotami naszej Temidy.
Nie najlepsza opinia wymiaru sprawiedliwości to częściowo rezultat tego, że opinia publiczna zaczyna się nim interesować dopiero wtedy, kiedy media nagłaśniają poważne zaniedbania. Główne zarzuty stawiane sądownictwu to przewlekłość, opieszałość oraz zła organizacja pracy.